Andet stadie endte skidt for danskerne.

Danskerne falder på stribe i andet stadie

Hele ni danskere var med, da majorens andet stadie blev sat i gang. Kun én formåede at gå videre til tredje stadie.

Da andet stadie ved majoren i Budapest blev skudt i gang lørdag, var der hele ni danske spillere fordelt på fire hold med. Fire af dem var kommet videre fra første stadie, mens Astralis først trådte ind i turneringen i andet stadie.

Forhåbningerne var derfor store - ikke mindst fordi TeSeS fra Falcons allerede på forhånd var klar til tredje stadie, så der potentielt kunne være hele 10 danske spillere med i det sidste gruppespilsstadie. Men sådan skulle det ikke gå.

Det startede ellers lovende, da karrigans FaZe som det første hold spillede sig videre til tredje stadie. De gik 3-0 samlet i andet stadie, og det gjorde de på bekostning af Snappi og sjuushs NIP.

Det gik dog skidt for både Astralis og blameFs fnatic, og det blev ikke bedre for hverken dem eller NIP, da blameF og fnatic røg ud på fjerdedagen, mens Snappi og sjuushs NIP missede deres anden chance i træk for at gå videre.

Astralis holdt lidt liv i håbet, da de slog Aurora på fjerdedagen, men på femte og sidste dag i andet stadie, tirsdag, tabte både Astralis og Snappi og sjuushs hold, og var dermed ude.

Set med danske briller var det triste resultat altså, at kun karrigan og FaZe formåede at spille sig videre fra andet til tredje stadie. Kun én ud af ni danske spillere gik videre. Dermed er karrigan og TeSeS de eneste danske spillere tilbage, når tredje stadie skydes i gang - plus de to danske trænere, zonic fra Falcons og sycrone fra MOUZ.

Disse danskere og deres respektive hold er indtil videre ude af majoren i Budapest (spillernavne i parentes):

  • 17.-19. plads: Danmark Astralis (HooXi, device, jabbi, Magisk, Staehr)

  • 17.-19. plads: NIP (Snappi, sjuush)

  • 20.-22. plads: fnatic (blameF)
    Første stadie:

  • 25.-27. plads: USA NRG (br0)

  • 28.-30. plads: GamerLegion (Tauson)

Tredje og sidste gruppespilsstadie skydes i gang torsdag den 4. december. karrigan og FaZe står over for en svær opgave i deres første kamp mod Vitality, mens TeSeS og Falcons starter ud mod ukrainske B8.

Gruppespilsstadiet afvikles frem til søndag den 7. december. Herefter følger tre hviledage, inden kvartfinalerne går i gang torsdag den 11. december. Der spilles to kvartfinaler om torsdagen og to om fredagen.

Tilbageblik på andet stadie

Selvom det med danske briller ikke gik som håbet i majorens andet stadie, bød det alligevel på en række højdepunkter og stærke reaktioner.

Herunder har vi samlet de vigtigste øjeblikke og reaktioner fra andet stadie - med særlig fokus på danskerne.

Faktaboks

Her følger en samling af udvalgte højdepunkter og reaktioner fra majorens andet stadie:

Højdepunkter:

Interviews:

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.