
Køreplanen for Anubis: Dust2.dk skifter løbende Train ud
Sent fredag annoncerede Valve, at Anubis vender tilbage til mappoolen i takt med, at sæson tre slutter, og sæson fire begynder.
Ørkenmappet erstatter de ellers nyrenoverede skinner og perroner på Train efter et år i mappoolen. Train blev tilføjet i begyndelsen af sidste år som afløser for Vertigo.
Anubis blev ellers skiftet ud i sommer til fordel for Overpass, men er nu allerede tilbage efter blot et halvt år. Det kompakte ørkenmap gør allerede comeback tirsdag på den store scene ved BLAST Bounty 2026 Season 1.
De to store turneringsarrangører, ESL og BLAST, annoncerede begge søndag, at Anubis erstatter Train med øjeblikkelig virkning i deres turneringer. Lørdag meldte CCT ligeledes ud, at de også skifter Train ud med Anubis med det samme.
Også i Dust2.dks turneringer bliver Train skiftet ud med Anubis, men her sker ændringen gradvist og ikke med øjeblikkelig virkning.
I CEPTER Divisionerne vil Anubis først blive spillet efter transfervinduets lukning den 15. februar.
Mappet bliver altså først en del af ligaens divisioner cirka en måned efter den officielle introduktion den 19. januar.
Kampdage i CEPTER Divisionerne Sæson 31
Grundspil
-
13.-14. januar - Kampstart mellem kl. 18 og 22
-
20.-21. januar - Kampstart mellem kl. 18 og 22
-
27.-28. januar- Kampstart mellem kl. 18 og 22
-
3.-4. februar - Kampstart mellem kl. 18 og 22
-
10.-15. februar - Transfer
-
17.-18. februar - Kampstart mellem kl. 18 og 22
-
24.-25. februar - Kampstart mellem kl. 18 og 22
-
3.-4. marts - Kampstart mellem kl. 18 og 22
-
10.-11. marts - Kampstart mellem kl. 18 og 22
CEPTER Divisionerne - Slutspil & Relegation
-
16.-19. marts
POWER Ligaen og CGW
I POWER Ligaen, som starter samme dag som Anubis træder ind i mappoolen den 19. januar, bliver Anubis først spillet fra anden spilledag.
Der spilles altså ikke Anubis i løbet af POWER Ligaens første spilledag, mandag den 19. januar, men først fra den 2. februar.
Heller ikke i de to åbne kvalifikationer til CS-turneringen ved Copenhagen Gaming Week 2026 den 14. og 22. januar bliver der spillet Anubis. Her er Train stadig en del af mappoolen.
Først ved selve LAN-turneringen ved Copenhagen Gaming Week, som finder sted fra den 12. til 14. februar, erstattes Train af Anubis i mappoolen.
Beslutningen om at rulle Anubis gradvist ud i Dust2.dks turneringer skyldes, at vi gerne vil give alle hold en fair chance for at klargøre sig på mappet - især hvis Valve skulle komme med en ny og opdateret version.

















