
Hooxi har ingen ide om, hvad planen er for Astralis
I forbindelse med den igangværende turnering IEM Chengdu har Astralis' Hooxi givet et interview til HLTV, hvor han fortæller, at han ikke har nogen ide om, hvad de langsigtede planer for holdet er, og at det sætter spillerne i en svær situation.
Mandag udgav HLTV et interview med holdkammeraten Magisk, der udtrykte et behov for stabilitet. Spurgt ind til netop det, meddeler Hooxi dog, at det næppe er noget, der kommer lige foreløbig.
Jeg tror ikke, at det (stabilitet, red.) kommer til at ske på det her hold, lad os være ærlige, siger Hooxi med et grin.
Han (Magisk, red.) er her på lån, så jeg ved ikke, om han kommer til at blive her efter. Jeg antager, at han ikke gør, siden jeg ikke har hørt noget endnu, men det er bare svært at skabe stabilitet på et hold, hvor folk går ind og ud af døren hele tiden. Det gælder også for ham.
Personligt tror jeg, at han er i en position, hvor han skal vise verden, at han stadig kan være en super god spiller og være interessant for andre hold, og samtidig skal han tænkte over at gøre, hvad der er bedst for vores hold. Så det er svært for alle, og vi prøver bare at få det bedste ud af det.
Har du noget indblik i hvad planen er for Astralis på lang sigt?
Indtil videre spiller jeg bare CS. Jeg har ingen idé. Der er sket en masse ting med organisationen, nye ejere og så videre, og de prøver måske stadig på at finde ud af, hvad der er bedst. Så yeah, jeg fokuserer bare på CS, og for resten må du spørge nogen andre, som ved mere end mig.
Astralis spiller deres næste kamp ved IEM Chengdu onsdag klokken 10:30 dansk tid. Her skal de op imod Falcons, når det gælder en plads direkte videre til semifinalerne. Taberen mellem de to starter i stedet i kvartfinalerne, når slutspillet skydes i gang på fredag.
Du kan læse eller lytte til hele interviewet med HooXi hos HLTV her.
Astralis består af:
-
HooXi -
Magisk -
device -
jabbi -
Staehr
-- -
ruggah (Coach)

























