
Astralis møder landsmand om semifinaleplads
Onsdag afgøres gruppespillet ved IEM Chengdu, hvor hele seks hold elimineres og to sikrer en plads direkte videre til semifinalerne.
Astralis er blandt de fire, der ikke kæmper om overlevelse, men i stedet om at spille sig direkte videre til semifinalen.
Danskerne møder landsmanden TeSeS og resten af Falcons-mandskabet klokken 10:30 dansk tid. FURIA er MOUZ dyster om den anden semifinaleplads allerede klokken 08:00.
Det er præcis en måned siden, at Astralis sidst stod overfor Falcons, da de to mandskaber løb sammen ved ESL Pro League i Stockholm. Her blev det til en klar 2-0-sejr til Falcons med cifrene 13-8, 13-6 på Inferno og Mirage.
8 hold bliver til 2
Men Astralis, Falcons, FURIA og MOUZ altså er uden for farezonen i onsdagens spillerunde, er der meget på spil for de øvrige mandskaber.
Hjemmebaneholdet Lynn Vision samt naboerne fra The MongolZ dyster begge om overlevelse.
Det lykkedes Lynn Vision at slå franske 3DMAX i lowerbracket og overleve endnu en dag, men onsdag gælder det altså Frankrigs creme de la creme, når de står overfor ZywOo og apEX fra Vitality.
Efter 2-0-nederlag til Astralis skal The MongolZ kæmpe om overlevelse mod brasilianske paiN. G2 skal op imod Virtus.pro, der sendte FaZe ud med en sikker 2-1-sejr, mens Spirit, der måtte se sig slået med 2-0 af Falcons, møder HEROIC-holdet i lowerbracket.
Vinderen mellem Vitality og Lynn Vision skal dyste mod vinderen mellem G2 og Virtus.pro om en plads i kvartfinalerne og ligedan for vinderne mellem Spirit og HEROIC samt The MongolZ og paiN.



























