
Falcons spiller sig i slutspillet - hjemmebanehold færdig
Endnu en dansker er sikret slutspillet ved IEM Chengdu, efter at TeSeS og resten af Falcons netop har besejret Spirit i upperbracket-semifinalen med 2-0.
Falcons kom bragende fra start, da NiKo og kompagni på meget sikker vis bragte sig foran med hele 9-3 på CT-siden af Dust2, som vel og mærke var valgt af Spirit.
Efter pausen fik Spirit et par trøsterunder, inden Falcons lukkede og slukkede.
Hernæst var holdene i duel på Ancient, som var en meget lignede historie, bare med rollerne byttet, da Spirit denne gang var foran med 9-3.
I modsætning til første map var det tabende hold dog i stand til at kæmpe sig tilbage, hvorfor Falcons sørgede for, at det skulle afgøres i overtid.
Overtiden bød på mere Falcons-dominans, da de forholdsvis sikkert fik vundet med 16-13 og dermed er klar til kvartfinalen ved den kinesiske turnering.
Onsdag kan det blive opgraderet til en semifinaleplads, såfremt de besejrer Astralis, der tidligere på dagen vandt deres opgør mod The MongolZ.
TYLOO færdig
I den samtidige kamp stod den på et lowerbracket-møde mellem TYLOO og paiN, hvor det sidstnævnte hold gjorde det onde ved hjemmebaneholdet.
Efter først en sikker 13-6-sejr og herefter 13-11-sejr vandt brasilianerne nemlig opgøret med 2-0 og i den forbindelse eliminerede Jee og kompagni.
Dermed har publikummet kun Lynn Vision at heppe på, når det kommer til hjemmebanehold.

































