
blameF åbner polsk LAN-turnering med sejr
Tidligt fredag eftermiddag blev den mindre polske LAN-turnering Betclic Clash Summer skudt i gang i Kinguin Esports Lounge i byen Gdansk.
Turneringen afvikles fra den 13.-14. september, og hele lørdagen er sat af til de fire kvartfinaler. Her var det blameFs fnatic, der skød turneringen i gang mod det polske hold Reason.
blameF og co. var klare favoritter, men de startede opgøret skidt, da hjemmebaneholdet vandt det første map, Train, med cifrene 13-9.
På opgørets andet map, Ancient, var Reason sågar tæt på at løbe med det hele. Undervejs var polakkerne foran 11-8, men de formåede ikke at lukke kampen, og i stedet kom fnatic tilbage med en overtidssejr på 16-12.
Opgøret skulle til sidst afgøres på Dust2, og her var Reason endnu tættere på sejren. Det polske hold havde en stor føring på hele 12-5 undervejs, men selv med syv matchpoint formåede de heller ikke denne gang at lukke kampen.
fnatic leverede et flot comeback og fuldendte præstationen ved at vinde opgøret takket være en 19-16-sejr til sidst.
CYPHER og blameF førte an for fnatic i opgøret. CYPHER leverede 76 kills og blameF 68, og de to endte med en rating på henholdsvis 1,30 og 1,24.
Med sejren er fnatic videre til søndagens semifinaler, mens Reason til gengæld er ude af turneringen. I semifinalerne møder fnatic vinderen af den næste kvartfinale, som står mellem Nemiga og ENCE.
ECSTATIC spiller senere på aftenen, fra omkring klokken 18:00, mod Zero Tenacity.
Betclic Clash Summer 2025
Kvartfinaler (lørdag d. 13. september):
-
11:00:
fnatic vs.
Reason
-
16:00:
Nemiga vs.
ENCE
-
18:00:
ECSTATIC vs.
Zero Tenacity
-
20:00:
TNL vs.
BIG
Semifinaler (søndag d. 14. september):
-
12:00:
fnatic vs. Nemiga/ENCE
-
15:00: ECSTATIC/Zero Tenacity vs. TNL/BIG
Finale (søndag d. 14. september):
-
19:00: BO3-finale