device og dupreeh spiller 1v1 på Søndergaard-streamen

De danske CS-legender har været en tur forbi Sønderthon.

Kendisser gæster den danske streamer Søndergaard, der sender live uafbrudt i 14 dage.

Torsdag var det dupreeh og devices tur forbi streamen, hvor de også fik spillet en 1v1 mod hinanden.

Sønderthon er på sin 11. dag, hvor flere kendte gæster har besøgt Danmarks mest abonnerede streamer nogensinde. I øjeblikket sender han live 24/7, og Søndergaard har haft enorm succes. Han haft forskellige slags af gæster, alt fra Lars Løkke Rasmussen, Christopher og Melvin Kakooza.

Astralis-spilleren device og den tidligere holdkammerat dupreeh har også besøgt streamen, hvor de spillede 1v1 mod hinanden.

Derudover har Søndergaard og device talt en del om devices karriere og hvor meget tid Astralis-spilleren bruger på CS.

Her fortæller device, at han træner CS seks gange i ugen og en typisk dag varer fra 10 til 18. Herfra er det op til spillerne selv at tage initiativ til at spille FACEIT eller på anden måde spille CS. device afslører også, at han i modsætning til de yngre spillere, ikke altid gør det.

Se streamen her, hvor device og dupreeh slutter sig til Søndethon og spiller 1v1.

#1(Med 2 svar)
23. oktober 2025 kl. 15:14
Bantle
Når der på et tidspunkt er VODs ville det være fedt at høre hvad Device siger om livet som Cs-pro. Synes bare det korte klip her er interessant. Både fedt og lidt vildt at han er så ærlig omkring det hele, altså at han ikke længere har overskud til at spille Faceit udover de 8 timer de træner hver dag. Det er super forståeligt, men er jo præcis det folk går og siger om ældre spillere. Tiden og livet indhenter dem, så hvor længe kan man blive ved inden karrieren stopper?
#2(Med 1 svar)
23. oktober 2025 kl. 15:17
Nazary95
Jeg har desværre ikke selv fulgt hele streamen, men der er nok også meget jeg har gået glip af, men regner med både dupreeh og device begge snakker om CS-livet fra twitch.tv/videos/2598267824?t=28h16m52s. Det er en lang stream :)
#3(Med 0 svar)
23. oktober 2025 kl. 15:25
Bantle
Ja, jeg har sku aldrig haft fidus til det der streaming :P Jeg vil hellere se ting efter egen tid. Men der må være noget man kan hive ud af det i kort form!
#4(Med 8 svar)
23. oktober 2025 kl. 16:11
Thuumes
Lige præcis derfor kommer deve aldrig på nogle andre hold, mange snakker om faze, problemet er bare at de aldrig, acceptere at deve ikke spiller faceit, eller dm osv. Udover prac
#5(Med 0 svar)
23. oktober 2025 kl. 16:45
Vinther
Tag du og tjek Karrigans faceit profil
#6(Med 6 svar)
23. oktober 2025 kl. 16:49
Unlucky-Luke
jeg kan så afslører at Device spiller faceit ved siden af prac. og har altid gjort det.
Det er klart han ikke spiller nær så meget som de unge spillere og det er helt normalt. Næsten ingen af pro spillerne der har været i gamet så mange år gør det.
Der er måneder med turneringer, rejsedage og selvfølgelig fridage, men ellers ligger han gerne 20-30 faceit kampe ved siden af prac.
Ja børn som donk der ikke har andet i livet spiller selvfølgelig 10 faceit kampe om dagen ved siden af prac. men det er sku også for sygt og usundt i længden.
#7(Med 3 svar)
23. oktober 2025 kl. 17:20
Hunt
Vil man det nok eller ej. Det er også donk der pt er god nok til at vinde majors osv mens device kæmper i top 20.
#9(Med 2 svar)
23. oktober 2025 kl. 17:42
Bertelsen
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 18
Men ropz spiller ikke faceit, og han spiller på det bedste hold i verden, og er en top 2 spiller på det hold. Minimum top 5 spiller i år. Så man skal jo ikke spille faceit for at være god
#11(Med 1 svar)
23. oktober 2025 kl. 17:50
Hunt
Så bruger han nok tid på en anden slags cs træning, retake, dm whatever der ellers er.
#12(Med 0 svar)
23. oktober 2025 kl. 17:52
Bertelsen
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 18
Ja måske. Men her brokker Thuumes sig jo over at device ikke spiller faceit, og så viser jeg bare, at ropz heller ikke gør det. Vi ved jo ikke, om devve spiller enormt meget kz, dm osv.
#8(Med 1 svar)
23. oktober 2025 kl. 17:29
Thuumes
Device har spillet 14 faceit kampe på 2 måneder
. Til sammenligning har frozen 42. Det kommer ikke bagpå mig at deve ikke rammer flere skud, med kun 14 kampe på 2 måneder
#10(Med 0 svar)
23. oktober 2025 kl. 17:44
Bertelsen
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 18
Og Ropz har spillet 5 faceit games det seneste år. Han spiller på det bedste hold i verden og er top 5 spiller i verden pt.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.