
XANTARES skyder HEROIC hjem
HEROIC er ude af Esports World Cup 2025 og tN1R har spillet sin sidste kamp for klubben.
Selvom HEROIC formåede at sende Spirit hjem fra EWC 2025 i deres åbningskamp, så var det ikke nok til også at få bugt med tyrkiets nationalhelte fra Aurora.
En virkelig skidt T-side på første map, Mirage, fra det internationale hold satte dem bagud med et map, før de overhovedet havde spillet sig varme.
HEROIC fik lidt liv i holdet på CT-siden, og selvom et comeback var for meget forlangt, så gjorde det, at kampen blev tæt på Dust2. Her fik Aurora lige akkurat hevet mappet over stregen med nogle gode retakes til slut, og allersidste runde blev afgjort med en 1v1-duel.
Dermed blev det til en delt 5.-8. plads og 255.000 kroner i præmiepenge for HEROIC, der nu kan sige endelig farvel til talentet tN1R.
Og han kan være godt tilfreds med sin sidste optræden i HEROIC-trøjen. Han slutter som sit holds bedst ratede spiller i eventet med en samlet rating på 1,22 efter fem maps - to vundne og tre tabte.
Aurora møder vinderen af Falcons og MOUZ i lørdagens anden semifinale.