
Optakt: De sidste semifinalister skal findes
Torsdag spillede Vitality og The MongolZ sig som de første videre til semifinalerne ved Esports World Cup efter sejr mod henholdsvis TYLOO og 3DMAX.
De sidste to semifinalister mangler at blive fundet, men det sker i løbet af fredag aften, når MOUZ og Falcons samt Aurora og HEROIC krydser klinger.
Det sidstnævnte opgør starter dagen, hvor det tyrkiske mandskab på papiret må anses som favoritter, selvom HEROIC formåede at eliminere Spirit i første runde.
Den anden kvartfinale står mellem Falcons, der stadig har et forholdsvis nyt look med kyousuke, og sycrones tropper fra MOUZ, der påtager sig favoritværdigheden.
De to vindere i dag skal møde hinanden i morgendagens semifinale, der bliver spillet efter semifinalen mellem Vitality og The MongolZ, som spiller omkamp fra BLAST Bounty.
Finalen, som er Bo5, bliver spillet søndag middag, hvor vinderen snupper 3,2 mio. kroner.