Her er formatet til BLAST Pro Series

Formatet til BLAST Pro Series er blevet offentliggjort, og særligt måden hvorpå de vil afgøre fx 3-way-tie er iøjnefaldende.

Der er ingen tvivl om, at BLAST Pro Series i Royal Arena bliver et hæsblæsende event, og det bliver nogle meget intense og spændende kampe med de prominente hold, der er annonceret, og den store præmiepulje, som RFRSH har sørget for.

Hvad der også bliver meget spændende, er formatet og måden hvorpå dette skal afvikles. Annonceringen af konceptet BLAST Pro Series blev nemlig mødt af en vis skepsis, da de seks deltagende hold skal spille på samme tid i arenaen.

Det betyder, at der kommer til at foregå tre kampe samtidig på scenen, og tilskuerne vil kunne vælge, hvilken kamp de vil høre lyd fra via et headset. Derudover er der den mulighed at se highlights fra alle kampene på den store storskærm, som også er den, der vil være lyd fra i arenaens højtalere.

Det kommer til at foregå således, at de seks hold er i samme gruppe, og de spiller et traditionelt gruppespil, hvor alle møder alle. Det giver fem runder, og to af disse spilles om fredagen uden tilskuere, mens de tre andre spilles lørdag i en forhåbentlig fyldt Royal Arena.

De to bedste hold mødes i en BO3 finale, mens de resterende fire ikke kan rejse hjem endnu, for de skal nemlig spille The BLAST Pro Standoffs, som er et showmatch-format, som $20.000 (ca. 123.000 kroner) af præmiepuljen er afsat til.

Fordelingen af præmiepengene kan ses herunder:

  1. 773.000 kroner
  2. 309.000 kroner
  3. 155.000 kroner
  4. 93.000 kroner
  5. 62.000 kroner
  6. 31.000 kroner

Hvis det skulle ende ud i, at flere hold har samme antal point, vil dettte også blive afgjort på en utraditionel måde. De implicerede hold skal give spillerne numre fra 1-5, og herefter bliver begge nummer 1 sendt ud i en aim map duel, og den spiller, der efter to minutter har flest kills, får et point til sit hold.

Sådan fortsætter de, indtil det andet hold ikke kan indhente dem mere.

Forsalget til eventet startede i dag, men fra den 31. august kan alle købe billetter. Priserne starter på 200 kroner, men den dyreste billet koster 850 kroner.

#1(Med 1 svar)
29. august 2017 kl. 16:44
Holztan
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Guld Sæsonkort Sæson 15
"Sådan fortsætter de, indtil det andet hold ikke kan indhente dem mere."

Altså ligesom straffesparkskonkurrence i fodbold?
#4(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 16:48
Sander
DPL Admin
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Meget lignende ja. Så vinder ens tre første spillere, er man done.
#2(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 16:44
diOnysos
Støttet Dust2.dk med 9 julekugler i 2019
Det er da det mest "realityshow" agtige format jeg til dato har hørt om.
#3(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 16:46
VamosDK
Fedt!!!! Spændene med nye tiltag.. :)
#5(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 17:07
rijaH
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Sølv Sæsonkort Sæson 16
Sølv Sæsonkort Sæson 17
Sølv Sæsonkort Sæson 18
Sær måde at gøre det på må jeg nok indrømme.. hm men det er jo også en helt ny måde hele eventet vil blive kørt på så hvorfor ikke også lave det her om :D
#6(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 17:08
SiliciuM
Det sku fedt når der bliver tænkt ud af boksen og prøvet nye ting :D
#7(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 17:22
thebody1403
Det er da det mærkeligste og værste format jeg nogensinde har set
#8(Med 2 svar)
29. august 2017 kl. 17:46
e1z
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Håber satme det kommer til at fungere som de har tiltænkt det, og det hele ikke går fuldstændig i kage :s
Glæder mig! :j
#14(Med 1 svar)
29. august 2017 kl. 21:04
nkolaj_
Astralis
Guld Sæsonkort Sæson 16
Der er ingen tvivl om at vi *kommer* til at lave fejl, men med mindre at vi udfordrer lærer vi ikke noget nyt. Mange spillere på de inviterede hold var først skeptiske men der gik ikke mere end et par minutter hvorefter de klukkede og lo og sagde, f#ck, det vil vi prøve lige nu! :)
#16(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 21:24
e1z
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Er også helt sikkert på, at I nok skal få det hele til at spille!
Men som du selv siger, man skal kravle før man kan gå, og man bliver kun bedre af at presse sig selv og lave nogle fejl hist og her, som man efterfølgende kan lære af ;)
Glæder mig til at komme ind og se hele showet :D
#9(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 17:50
VNG
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Jeg... ehm... det... jeg ved ikke - det er ihvertfald anderledes. Vakler mellem et 'Vi gør noget anderledes, bare for at gøre det' og 'Fantastisk med et nyt koncept, det er der brug for'.

Hatten af for at prøve noget nyt, det er fandme modigt - håber virkelig det lykkes.
#10(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 17:54
Seneberg
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Hmmm. Uden at ytre mig for meget om måden at gøre det på. Så håber jeg faktisk det bliver aktuelt, så vi kan se formatet med AIM map.
Lad os se om det giver noget spænding
#11(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 18:46
Tazh
Det er jo Tazh!
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
🤔
#12(Med 1 svar)
29. august 2017 kl. 18:53
DolphiN
Billetterne er jo helt vanvittigt dyre. 440kr for en SKOD-siddeplads. Det bliver ESL One herfra.
#15(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 21:15
nkolaj_
Astralis
Guld Sæsonkort Sæson 16
Vi har gjort alt hvad vi kan for at holde billeterne billige og føler absolut at det er lykkedes i ft andre arrangører, tag bare Malmø i weekenden..?
#13(Med 0 svar)
29. august 2017 kl. 19:13
Zherman
Jeg er med indtil at aimmaps skal afgøre det, hvis det alligevel ikke skal handle om CS, så kan vi ligeså godt slå plat eller krone, have en quiz, armbøjninger eller have crowdet til at stemme.

Aimmaps er omtrent ligeså ophisende at se på som mig spise suppe med et sugerør i mørke.
#17(Med 1 svar)
30. august 2017 kl. 13:43
zlunk
Jeg så gerne man satte "aim" holdet ift. hvem man skulle møde i den "aim" kamp.

Hold 1 vælger en mand, hold 2 vælger en der skal spille mod ham, hold 2 vælger nr. 2 og 3, hold 1 vælger nr. 2 og 3 som skal dem osv. til alle 5 er sat ;)
#18(Med 0 svar)
1. oktober 2017 kl. 13:57
nkolaj_
Astralis
Guld Sæsonkort Sæson 16
Det er nogenlunde det der er tanken, vi arbejder endnu med at finpudse hvorledes. Tak for input
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.