
Kameraerne indfanger semifinaledagen - mens ESL øger sikkerheden i Lanxess
Dust2.dk i Köln.
IEM Cologne Major 2026 er IEM Cologne-turneringen og majoren - i én og samme pakke - som bare bliver ved med at give.
Lørdag var dag tre i slutspillet ved majoren i Köln, og det blev endnu en dag med højt solskin udenfor arenaen, højt humør inde i arenaen og endnu mere Counter-Strike i absolut verdensklasse.
Først var der aura-farming for fuld skrue, som de unge nok vil kalde det, fra FalleN og FURIA, som cruisede hen over Aurora og videre til søndagens finale i lørdagens første semifinale. Og dernæst var der Falcons, der igen tog os helt ud på kanten af stolene, mens der ikke var flere negle at bide af, da de i et sandt overtidsdrama slog Spirit.
Men når der nu er 24 runder at gøre godt med, hvorfor så ikke gøre brug af alle runder og derefter give et ekstra nummer?
Med andre ord er det FURIA og Falcons, der er klar til finalen ved IEM Cologne Major 2026 - en finale med en hulens masse små sidehistorier. Alt imens sidder Spirit tilbage og vil nok ærgre sig over, at de ikke havde en træner bag dem til at kalde en timeout eller to, når tingene virkelig brændte på, for det havde de i den grad brug for.
Alt i alt havde semifinaledagen ved IEM Cologne Major denne lørdag alt, hvad man kunne ønske sig. Men i stedet for at forsøge at indkapsle det med flere ord har vi i stedet indrammet de bedste øjeblikke, som vi vil lade tale sit eget tydelige sprog.
Her følger en række stemningsbilleder fra lørdagden 20. juni ved IEM Cologne Major 2026:
TeSeS og zonics emotionelle rutsjebanetur:
Alle billeder fra lørdagens store semifinaledag i Köln kan findes i dette galleri, mens samtlige af HLTVs billeder fra hele majoren i Köln kan findes her.
Og søndag, på finaledagen, vil vi i øvrigt gerne opfordre alle jer derude, som er til stede i Lanxess Arena, til at dele jeres billeder med hashtagget #Dust2dk.
Ubuden gæst på scenen
Det var dog ikke alt, der var fryd og gammen denne lørdag ved majoren i Köln. Der var nemlig lige pludselig en tilskuer, der trængte ind på scenen midt under opgøret mellem Falcons og Spirit.
Vedkommende blev efterfølgende fjernet fra scenen og straks eskorteret ud af Lanxess Arena. Heldigvis var der ingen, der kom til skade under episoden, da vedkommende ikke forårsagede nogen ballade, men i stedet blot spurtede ind på scenen og ned langs podiet.
Ifølge HLTV havde ESL ellers allerede øget sikkerheden omkring scenen forud for mødet mellem Spirit og Falcons for netop at komme en sådan situation i forkøbet, men det forhindrede altså ikke den ubudne gæsts pludselige indtrængen på scenen.
Efter episoden blev der indsat flere sikkerhedsvagter omkring scenen for at skærpe sikkerheden yderligere, hvilket Dust2.dks brasilianske kollegaer hos Dust2.com.br hurtigt bekræftede i denne nyhedsartikel og dette opslag på X.
HLTV tog straks derefter fat i ESL, som bekræftede episoden og gav følgende udtalelse:
Tidligere i dag opstod der et sikkerhedsbrud, da en fan fik uautoriseret adgang til sceneområdet. Vi greb straks ind og fjernede den pågældende person fra arenaen.
Der er siden blevet indført yderligere sikkerhedsforanstaltninger for at forhindre, at lignende hændelser sker i fremtiden. Sikkerheden for spillere, kunstnere, personale og tilskuere er fortsat vores højeste prioritet, og vi tager sager af denne art meget alvorligt.
Selve episoden blev fanget på kamera og senere delt på diverse sociale medier, heriblandt X, som det blandt andet er tilfældet med opslaget herunder. Videoen i nedenstående opslag på X er taget fra dette opslag på Telegram.
















