
FALCONS FLYVER IND I FINALEN
Den sidste finalist er fundet: Falcons.
Falcons har ikke vundet et trofæ siden PGL Bukarest, der blev afholdt i april 2025.
Men nu har de chancen - og sikke en chance. Falcons møder FURIA i en Bo5-finale ved IEM Cologne Major 2026 søndag klokken 17:00 og chancen for at skrive sig i historiebøgerne.
karrigan er nu i sin sjette majorfinale - den fjerde i CS2. Han kan igen blive den ældste majorvinder i en alder af 36. En rekord, som 33-årige apEX tog fra ham efter Vitality sejrede ved BLAST.tv Austin Major 2025. karrigan var 32, da FaZe vandt PGL Antwerpen Major 2022.
karrigans landsmand TeSeS får et skud mere på stammen efter HEROIC tabte finalen i IEM Rio Major 2026 mod Outsiders. NiKo har nu sin tredje chance for at løfte major-trofæet.
Det er første majorfinale for kyousuke og m0NESY.
Overtidsdrama på Anubis
Kampen startede på Anubis, der var Falcons' map pick - til stor overraskelse for mange.
Her startede Falcons dog også bedst ud med en 5-2-føring. Spirit kom dog tilbage og fik udlignet halvlegen til 6-6.
donk og co. nåede 12 runder først, men selv en stor præstation fra sh1ro var ikke nok for Spirit til at lukke kampen i ordinær tid. Da kampen nåede overtid fik Falcons luft under vingerne og tog alle tre T-runder. Falcons skulle dog bruge alle tre CT-runder for at finde den sidste.
En helteaktion fra karrigan og kyousuke gav Falcons sejren 16-14.
Se det vindende øjeblik fra Anubis her:
"CARRYGAN" og NiKo masterclass på Mirage - men ikke nok
Den garvede danske holdkaptajn bliver ofte udnyttet på CT-siden af modstanderhold.
Men det ville karrigan ikke finde sig i på Mirages B-site. Med multikill efter multikill afværgede han Spirits angreb. Første halvleg endte dog alligevel endnu engang 6-6.
Men med karrigan på toppen af scoreboardet for Falcons med 11 kills - der på et tidspunkt var 8-1.
Falcons kom bedst fra start i anden halvleg, da de vandt pistolrunden på T-siden - takket være kyousuke og NiKo, der med et lynhurtigt flick clutchede en 1v1-duel mod donk.
NiKo havde igen chancen for at skinne igennem i anden runde, da han blev efterladt i endnu en clutch-situation mod Spirits forcebuy og kom op på 16 kills. magixx' hjerne var dog for stor i situationen og den bosniske verdensstjerne udspillede sig selv i forsøget.
Og det vendte kampen på hovedet til Spirits favør.
donk var i det meste af kampen ingen steder at finde på Mirage. I stedet var det tN1R, der skulle løfte tungt for den russiske drage. Spirit kom foran for første gang i anden halvleg med cifrene 9-8 og alt kunne ske.
Specielt når sh1ro besluttede sig for at melde sig ind i kampen med et collateral på AWP'en.
Falcons løb ind i en mur og fik ikke flere runder. Spirit tog sejren 13-8 efter et 4k af magixx i sidste runde og finalisten skulle derfor findes på Dust2.
Se det vindende øjeblik fra Dust2 her:
Ingen vej tilbage nu
Kampen skulle afgøres på Dust2.
donks legeplads - og Spirit kom bedst fra start med pistol- og konverteringsrunden. Men Falcons svarede igen og udlignede til 2-2. Falcons tog føringen 3-2 inden det blev Spirits tur til at udligne. Der var lagt op til et brag af en semifinale-afgørelse lige fra start.
De to semifinalister blev ved med at bytte runder med hinanden og det så ud til, at Spirit havde fundet formen. NiKo hev dog en kanin op af hatten i en 3v5-situation, der satte kyousuke og m0NESY op i til success i en 2v3-afterplant på B-site.
Spirit tog dog føringen ved sideskiftet med 7-5 efter et 2v4-clutch af tN1R og magixx som Falcons tabte på bedste Falcons-facon.
Falcons tog sejren på pistolrunden og fik konverteret mod Glocks. Endnu engang fik Falcons udlignet kampen. Denne gang til 7-7.
Spirit tog dog sin skæbne i egne hænder med et perfekt B-push, der fangede TeSeS med bukserne nede - samt et sjældent kyousuke whiff, der gav Spirit føringen igen.
kyousuke leverede tårnhøjt niveau hele semifinalen og fortsatte formen i runde 17 med tre vigtige kills, der holdt Falcons i kampen. Sammen med TeSeS holdt de styr på B, da Spirit forsøgte at udnytte et split og udlignede til 9-9.
m0NESY overpeeker i en 3v2-situation og efterlader TeSeS alene i en nær umulig situation. Men "TeSeS on fire" var klinisk i clutchen. Falcons foran 10-9.
Absolute Cinema - jeg ved ikke, hvad jeg ellers skal sige
Runde 20 er måske den mest kaotiske runde i hele semifinalen. TeSeS bliver straffet på B og det ligner, at Spirit skal til at udligne til 10-10. Men så hopper Batman karrigan igennem smoken og skyder to.
Det flyver ind med Falcons-spillere på sitet og på mirakuløs vis hiver de runden tilbage.
Det kunne have knækket Spirit, men i den efterfølgende runde går de B igen med Tec-9'er og til stor success. I runde 22 har m0NESY muligheden for at få Falcons på match-og-finale-point, men misser tre AWP-skud fra rampen og Spirit udligner til 11-11.
m0NESY gør op for den forrige runde, da han sammen med NiKo i en undertalssituation på et underbemandet A-site bringer Falcons op på 12 runder. Men endnu engang bliver der udlignet. Finalisten skal findes i overtid.
Limet til skærmen - på kanten af sæderne
Overtidsdramaet hev over en million seere, mens Falcons tog alle tre runder på CT-siden. De havde nu tre chancer til at skyde sig i finalen. Falcons skulle kun bruge én chance, da de i første runde på T-siden succesfuldt splittede B-site takket være endnu et af mange kyousuke entrys.
TeSeS tager det sidste kill - og Falcons er i finalen for første gang i organisationens historie efter en 16-12-sejr på Dust2.
Nu er det enten FalleN, der fører yuurih, KSCERATO, YEKINDAR og molodoy til deres første major-titel, eller karrigan, der fører NiKo, m0NESY, TeSeS og kyousuke til deres første major-titel.























