Tauson skal til IEM Krakow 2026 med GamerLegion.

“Jeg er virkelig glad for, at vi sikrede os en plads ved IEM Kraków”

GamerLegion kan forlade Fragadelphia Miami med både en stærk præstation og en billet til IEM Kraków i bagagen.

Efter en vigtig sejr over M80 i kampen om tredjepladsen ved Fragadelphia Miami 2026 – som samtidig kastede værdifulde VRS-point af sig – lagde GamerLegion-danskeren Tauson ikke skjul på sin glæde, selvom holdet befandt sig i en noget utraditionel situation.

Holdet spillede med en stand-in og havde reelt set to in-game leaders på serveren i form af ztr og Snax, efter PR måtte melde afbud af helbredsmæssige årsager. Alligevel lykkedes det GamerLegion at levere, da det gjaldt.

Situationen blev ekstra kritisk, da holdet skulle møde M80 i kampen om tredjepladsen ved LAN-turneringen i Miami. Her dystede de to mandskaber om den sidste plads til IEM Krakóws første stadie.

Dust2.us fik en kommentar fra Tauson efter sejren over M80.

Jeg er super glad. Vi spiller under nogle ret mærkelige omstændigheder. Vi spiller med en stand-in og har reelt set to IGL’s. Det er lidt en speciel situation, men vi nåede at træne lidt med ztr inden. Jeg er bare virkelig glad for, at vi formåede at sikre os en plads ved IEM Kraków, lød det efter kampen.

Snax styrer – med hjælp på Train

Med både den nye IGL Snax og den tidligere GamerLegion-kaptajn ztr på holdkortet var GamerLegion nødt til at finde en balance i deres calling. Ifølge Tauson var rollerne dog klart defineret.

Vi spiller udelukkende Snax’ system. På Train er det ztr, der caller, men på alle de andre maps er det Snax. Så vi spiller efter hans spillestil, og ztr har overtaget PR’s roller, og jeg synes, han har gjort det virkelig godt. Stor ros til ham, forklarer han.

Kampen mod M80 bød også på flere tekniske pauser, som især kom på et kritisk tidspunkt i det afgørende map. Her erkender GamerLegion-danskeren, at pauserne sandsynligvis havde en effekt på kampens forløb.

Jeg tror helt klart, at M80 mistede noget momentum. De havde vundet nogle runder i træk og fået det på deres side. Vi havde en rigtig god T-side. Jeg mener, vi var oppe 8-4, og så vandt de mange runder på deres T-side og fik momentum. Efter de tekniske pauser blev det momentum lidt ødelagt. Så ja, jeg er faktisk lidt glad for, at det skete.

Overraskelsen omkring ash

Turneringen i Miami markerede også en periode med store ændringer i GamerLegion. For nylig trådte cheftræner ash tilbage, hvilket kom bag på spillerne.

Jeg blev ret overrasket. Det kom meget uventet. Jeg håber bare, han får en hurtig bedring, og at vi ser ham tilbage snart, for han er en sindssyg coach, fortæller spilleren.

I mellemtiden har assistentcoach IMD overtaget ansvaret, og det er en løsning, som vækker stor tillid internt.

Han har været coach mange gange før og har masser af erfaring. Han har været vores assistentcoach i et år, så det falder meget naturligt. Han er virkelig klog, og jeg elsker at arbejde sammen med ham.

Med en stærk start på året og en plads ved IEM Kraków 2026 i hus er ambitionerne for den kommende sæson klare.

Målet lige nu er at komme tilbage i invitesystemet - top 16 eller top 20 - så vi igen kan få invites. Det er det primære fokus.

Med mandagens opdatering af VRS-ranglisten sneg GamerLegion sig akkurat med til IEM Kraków, hvor de nu ligger nummer 24.

GamerLegion skal næste gang i aktion ved BLAST Bounty, hvor holdet igen får mulighed for at måle sig med tier 1-modstand. Turneringen starter den 12. januar.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.