
PGL Masters Bukarest bliver uden danske eksperter og castere
Når PGL Masters Bukarest 2025 skydes i gang søndag morgen, bliver det uden Pimp, dupreeh eller Anders Blume som eksperter eller castere.
Den rumænske turneringsarrangør offentliggjorde torsdag det 15 mand store hold af studieværter, eksperter og castere - og der er ingen danskere blandt dem, der skal guide seerne gennem turneringen.
Det samme var i øvrigt tilfældet under PGLs seneste turnering i Bukarest tilbage i april, hvor der heller ikke var nogen danskere med til at dække begivenheden.
Kun to gange tidligere i år har PGL benyttet danskere som en del af vært-, ekspert- og casterholdet. Ved PGL Cluj-Napoca 2025 var Pimp med som ekspert og analytiker, mens Anders Blume var blandt casterne under PGL Astana 2025.
Ved PGL Masters Bukarest er det Richard Lewis og Tech Girl, der går forrest i dækningen som studieværter under turneringen. De får selskab i sofaen af de fire eksperter og analytikere Bleh, YNk, dusT og HLTVs chefredaktør, Striker, der debuterer som on-site ekspert.
Under turneringen sidder otte castere klar til at kommentere kampene, heriblandt launders, Scrawny, SPUNJ og Machine. Fire af de otte kommenterer on-site, mens de resterende fire fungerer som fjerncastere.
Her er feltet af værter, eksperter og castere ved PGL Masters Bukarest 2025:
Studieværter og interviewere
-
Richard Lewis (Studievært) -
Tech Girl (Studievært) -
Jacky (Interviewer)
Eksperter
-
Bleh -
Striker -
YNk -
dusT
On-site castere
-
launders -
Scrawny -
moses -
Dinko
Fjerncastere
-
HenryG -
JustHarry -
SPUNJ -
Machine
PGL Masters Bukarest afvikles fra søndag den 26. oktober til lørdag den 1. november.
Selvom der ikke er danske værter, eksperter og castere med til at dække turneringen for PGL, er der alligevel ni danske spillere og to danske trænere blandt deltagerne ved turneringen.



















