Insideren Gromov melder om udskiftning hos fnatic: jackasmo ind, CYPHER ud.

Insider: fnatic erstatter CYPHER med jackasmo

CYPHER skal måske ikke spille til den major han lige har hjulpet fnatic med at kvalificere sig til.

Der har været jubel og glædestårer i fnatic-lejren de seneste dage, efter organisationen sikrede sig den sidste europæiske invitation til majoren. Men det er måske ikke lutter lagkage hos blameF og co., da insideren Gromov nu melder, at fnatic vil skifte CYPHER ud med jackasmo.

jackasmo, der agerede stand-in for KRIMZ, da fnatic vandt Fragadelphia Blocktober og dermed kvalificerede sig til majoren.

Britiske CYPHER har over de seneste tre måneder spillet 94 maps for fnatic med en gennemsnitlig rating på 1.00. Han var med til at sikre Major-pladsen i sejren over 9INE ved Fragadelphia Blocktober, men det kan have været hans sidste kamp i fnatic-trøjen.

I hvert fald hvis man spørger insideren Gromov. Han har tidligere i år forudsagt flere ændringer, der har vist sig at være sande.

Her er nogle eksempler på ændringer, som Gromov har haft ret i - inden for de seneste tre måneder

M80
USA - reck
Canada + HexT

USA Complexity:
Danmark + mithR (Coach)

BCGame:
+ aNdu
+ emi (Coach)

ENCE:
Danmark - gla1ve
+ rigoN

HEROIC:
- gr1ks
+ Alkaren

HOTU:
+ n0rb3r7
+ Qikert

Skulle ændringen ske vil fnatic være:

  • Danmark blameF

  • Sverige KRIMZ

  • fear

  • jambo

  • jackasmo
    --

  • Independant (Coach)

  • Storbritannien CYPHER (Bænket)

#1(Med 0 svar)
9. oktober 2025 kl. 23:36
PineAppleWithCanel
Fnatic med ukrainsk flag - arghhh…
#2(Med 0 svar)
10. oktober 2025 kl. 03:21
Martin
Dust2 fantasy vinder
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Stor forkærlighed for ukrainere. Må da koste blamef pladsen på et tidspunkt.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.