Sashi Academy banker to AaB-hold på én aften

Tirsdag aften var der gang i AceZone 1. Division, hvor Sashi tog sejre over både AaB Eclipse og AaB Apex.

Sashi-mandskabet skyder sig op i top tre i 1. divisionen, mens Prestige sikrede sig den niende sejr ud af ni kampe.

AceZone 1. Divisionens tabel er ved at forme sig, og det kan gå hen og blive en ekstremt tæt duel om flere af pladserne.

Dagen startede dog med en kamp mellem Uncultured Swines og ENABLE i CEPTER 3. Division, gruppe D. Her vandt ENABLE 13-9 på Nuke. Selvom Uncultured Swines var uden sejr, fik de senere på aftenen deres første sejr i sæsonen.

Efterfølgende skulle AaB Eclipse i aktion i to kampe i streg. Her startede det med et nederlag til Sashi Academy, og Sashi-holdet vandt derudover over AaB Apex. Begge kampe endte 13-6 i Sashis favør.

AaB Eclipse vandt deres anden kamp, da de mødte GLHF i en overtidskamp på Nuke.

Sidst på aftenen skulle Gløderne i aktion. Holdet har været i storform i denne sæson. Først vandt de over GLHF, men i kampen mod Nemesis Junior blev det til et nederlag for Gløderne på 11-13, som tabte deres fjerde kamp i sæsonen.

Det betyder, at de står med 18 point efter ni kampe, ligesom Sashi Academy. AaB Apex kan også stå med 18 point efter ni kampe, når de på onsdag møder GLHF.

Prestige Academy har et godt greb om førstepladsen, hvor de fortsat er ubesejret og foran med ni point.

Onsdag aften er det tid til divisionerne.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.