rain og karrigan har spillet sammen gennem mange år i FaZe.

rain: "Det var ikke karrigans valg, og han får for meget lort for det"

rain var gæst hos HLTV Confirmed, hvor han fortæller om at blive bænket efter næsten 10 år i FaZe.

Vi vidste allesammen, at FaZe blev nødt til at bænke en spiller for at gøre plads til Twistzz' retur fra Liquid.

Alligevel var reaktionen stor, da det viste sig at være norske rain, som måtte afgive sin plads på holdkortet.

Ikke fordi rain var den største stjerne eller bedste spiller på holdet, men fordi han er uløseligt forbundet til FaZe i manges øjne efter at have brugt de sidste 10 år af sin karriere i den amerikanske organisation.

Særligt timingen i bænkningen af rain har vakt en bitter smag i munden for nogle, da det sker midt i sæsonen og kort før årets sidste major.

Noget af den frustration fra fans er havnet i danske karrigans skød som holdkaptajn for FaZe, men det mener rain er malplaceret.

Det fortæller han til SPUNJ og Striker i talkshowet HLTV Confirmed torsdag den 2. oktober.

Jeg har set, at der er en masse lort, der bliver sendt mod Finn (karrigan, red.), hvilket jeg synes er meget unødvendigt.

Her bryder SPUNJ ind og siger: "De kalder ham diktatoren."

Det er han ikke. Det var ikke Finns valg, og han får for meget lort for det. Det er, hvad jeg har at sige, afslutter rain.

Bagefter medgiver rain, at det plejede at være spillerne, coachen og RobbaN i FaZe, der selv styrede meget omkring holdet, men at ledelsen i FaZe begyndte at tage over for omkring et år siden, efter at resultaterne havde været utilfredsstillende.

rain blev gjort opmærksom på, at der nok ville komme udskiftninger efter BLAST Open London 2025 i starten af september. Nordmanden fortæller også om sine planer for fremtiden og potentielt rolleskifte til IGL i talkshowet.

Se afsnittet med rain her

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.