
Ingen polsk LAN-turnering for det tidligere HEROIC Academy
Deltagerlisten ved Betclic Clash Summer begynder så småt at være plads, da kun én kamp mangler at blive afviklet i Play-in-stadiet.
Den afgørende kamp bliver uden det tidligere HEROIC Academy, der søndag aften tabte sin åbningskamp til Zero Tenacity med 0-2.
Det danske mandskab, der gjorde brug af Few i stedet for fnl, var ellers fint med fra start, da Tenacity-mandskabet blot var foran med to runder i første halvleg på Mirage.
Herefter tog Maden og resten af holdet over kampen og vandt sikkert det første map med cifrene 13-6, hvorfor danskerne var tvunget til at svare igen på Nuke.
Atter engang var danskerne fint med i starten af mappet, og den tætte duel fortsatte hele vejen igennem, indtil Dengzoes tropper i de døende runder vandt mappet.
Det hele skulle derfor afgøres på Overpass, hvor holdene var helt lige i første halvleg, men på T-siden formeåde Zero Tenacity at løbe med mappet og dermed sejren.
Senere i aften skal Zero Tenacity møde FUT om den ottende og sidste plads ved LAN-turneringen i Gdansk, Polen, som skydes i gang den 13. september.
Deltagerlisten ved Betclic Clash Summer 2025:
-
ECSTATIC
-
TNL
-
Nemiga
-
fnatic
-
ENCE
-
BIG
-
Reason
-
Play-in