try er Imperials argentiske AWP'er.

Ny argentinsk kontrovers for BLAST

Imperials argentiske AWP'er try klager over ikke at må vise sit nationale flag under majorens kampe.

Så er den gal igen.

Mange argentinske Counter-Strike-fans så sig sure på BLAST, da de sammen med Valve udelukkede BESTIA fra at deltage i majoren. Det argentinske hold havde kvalificeret sig gennem den sydamerikanske MRQ, men organisationen formåede ikke at skaffe amerikansk visum til to af deres spillere indenfor deadlinen, og så blev BESTIA erstattet af Legacy.

I stedet for at håndtere situationen bag lukkede døre prøvede BESTIA at bruge de sociale medier til at fremskynde deres visaprocess og for at få BLAST til at udskyde deres deadline. Det gjorde de blandt andet ved at starte en bevægelse med hashtagget #ArgentinaAlMundial (Argentina til VM, red.).

Med majorens start og BESTIA i Argentina håbede BLAST nok på, at deres udestående med landets fans ville dø lidt ud, men sådan ser det ikke ud til at gå.

Imperials argentinske AWP'er try er nemlig taget til de sociale medier for at klage over ikke at må have det argentinske flag synligt fremme under sine kampe i første stadie af majoren. Han havde først tænkt sig at have det hængende på ryggen af sin stol og derefter på bordet foran sig. Begge dele er blevet afvist af BLAST, der mener det er imod deres retningslinjer.

try gentager hashtagget #ArgentinaAlMundial, og argentinske fans samt spillere fra BESTIA lader BLAST føle deres vrede på X.

#1(Med 7 svar)
4. juni 2025 kl. 14:35
Martin
Dust2 fantasy vinder
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Altså hold nu op. Masser af spillere har da gået på scenen med et flag.
#2(Med 6 svar)
4. juni 2025 kl. 14:47
JakobHelms
Ja, men det handler jo om at undgå kontroverser med nogle enkelte flag, og jeg tænker godt de fleste kan gætte sig til i hvert fald 3 flag hvor der kunne opstå potentielt kontroversielle situationer. Jeg synes også det er en kedelig tendens hvis man ikke må vise flag, men jeg synes trods alt at en bandlysning af samtlige nationalflag er bedre end ikke at tillade enkelte flag.
#3(Med 5 svar)
4. juni 2025 kl. 15:21
Famous
Hvorfor er der altid en tosse der skal gøre det politisk? Stop nu med de flag og andet pis og spil CS som de er der for. De får penge for CS, ikke alt det andet.
#4(Med 2 svar)
4. juni 2025 kl. 15:25
JakobHelms
Hvem er tossen der gør det politisk?
#9(Med 1 svar)
4. juni 2025 kl. 17:16
Famous
Tossen er try...
#11(Med 0 svar)
4. juni 2025 kl. 19:53
JakobHelms
Ja, okay - jeg personligt ikke det er super politisk at skilte med et argentisk flag., men fair holdning.
#8(Med 1 svar)
4. juni 2025 kl. 16:59
Bertelsen
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 18
Altså Jakob er da bestemt ikke en tosse her? Han gør det da på ingen måder politisk, han siger det bare som det er? Hvis Blast tillader argentinerne at tage deres flag med ud, så er der risiko for at russerne og israelerne også vil have deres flag ud, og det vil jo på ingen måde skabe god omtale for Blast?
#10(Med 0 svar)
4. juni 2025 kl. 17:18
Famous
Der er ALDRIG nogle tosser her på d2. :D Vi er alle sammen ganske normale individer.

Min kommentar var rettet mod at der altid er en eller anden til events, om det er CS, fodbold, curling eller lignende der liiiiiige skal finde en politisk vinkel. Stop det blev der sagt :D
#5(Med 1 svar)
4. juni 2025 kl. 15:30
zwank
Forståeligt nok. Vi er i en tid, hvor et russisk eller israelsk flag nok ikke blive taget så godt imod. På denne måde, ved at skære alle over en kam, undgår de den bryggende shitstorm hvis nu nogen skulle dukke op med et af de to flag.
#6(Med 0 svar)
4. juni 2025 kl. 15:37
unclejakes
Guld Sæsonkort Sæson 16
Sølv Sæsonkort Sæson 18
præcis
#7(Med 0 svar)
4. juni 2025 kl. 16:23
PtrsN
Er helt med Blast på den her.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.