Astralis Talent nærmer sig Gamebox-trofæet.

SLUT: Her er morgendagens program

Følg dag to ved Gamebox i Dust2.dks livenyhed.

I weekenden står den på Gamebox Festival, der fylder MCH Messecenter Herning.

LAN-eventet blev skudt i gang i går, og i dag fortsætter Counter-Strike-turneringerne. Der er både en A-, B- og C-turnering ved årets Gamebox, og de to sidstnævnte starter i dag.

I går tog vi hul på Masters-turneringen, hvor 32 hold spillede sig videre til dag to. Gik du glip af gårsdagens begivenheder, kan du blive opdateret i gårsdagens livenyhed her.

Herunder finder du en række nyttige links samt jævnlige opdateringer, så du kan følge dagens begivenheder i Counter-Strike-turneringerne.

Nyttige links:

Streams:

Streamer du kampe fra Gamebox-turneringen? Link din stream i kommentarsporet og skriv evt. hvem, du følger, så tilføjer vi streamen til listen.

Her er morgendagens program ◴ 23:19

Efter en lang dag med gruppespil, ottendedelsfinaler og kvartfinalerm kender vi nu de fire semifinalister, der i morgen skal dyste om trofæet.

Semifinalerne skydes i gang klokken 10:00 og ser ud som følger.

Semifinaler i Gamebox Masters:

  • Astralis Talent vs. Preasy Esport

  • MASONIC vs. Copenhagen Wolves

Finalen er sat til at starte klokken 14:00 og afvikles på scenen i LAN-hallerne.

Med det sagt lukker vi ned for dagens livenyhed.

Ølgod Efterskole vinder Gamebox Open ◴ 23:04

Ølgod Efterskole 1 vinder B-turneringen, Gamebox Open. Med sejren følger 10.000 kroner.

Efterskoleholdet slog S25 Kronjyllands Talents i finalen ganske sikkert med 2-0. Særligt Kragh skød fra sig i finaleopgøret, hvor han præsterede en 1.60 rating.

  • Ølgod Efterskole 13 - 2 - S25 Kronjyllands Talent - Vertigo

  • Ølgod Efterskole 13 - 4 S25 Kronjyllands Talent - Mirage

S25 Kronjyllands Talent tildeles 3.000 kroner for deres andenplads i Open.

Top fire i Gamebox Open:

  • 1. plads: Ølgod Efterskole 1 (Kragh, crax, z_nan, BangBang, zluX) ~ 10.000 kroner

  • 2. plads: S25 Kronjyllands Talent (N4XX1S, Tuff, Gaardsøe, B!sgaard, Ember) ~ 3.000 kroner

  • 3.-4. plads: eSpuma (Haraldskii, LuNd9aard, darkness, zirex, Olicsa)

  • 3.-4. plads: Sørby Star (sh1Fu, Adrenalin, Bach, Nuxzy, Fraqziy, m4rc)

Overtidssejr sender Preasy i semifinalen ◴ 22:53

Preasy er videre til semifinalen efter en overtidssejr på det afgørende map mod Sashi Academy.

Mandskaberne vandt hver et map komfortabelt, inden dysten stod på det ultra tætte afgørende map.

Her kom Sashi foran på T-siden af Nuke, men Preasy formåede at kæmpe sig tilbage i kampen og i sidste ende tage sejren.

Preasy
2 - 1
Sashi Academy
Alle maps
Preasy K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Lukas 'Beccie' Bauder Balcells 60 - 51 +9 100.3 78.3% 1.36
Danmark Christian 'Griller' Vejlgaard Skou Sørensen 42 - 46 -4 65.7 78.3% 1.04
Danmark Rasmus 'Skejs' Gleerup 45 - 49 -4 64.6 84.1% 1.03
Danmark Christopher 'VireZ' Wegmann 37 - 42 -5 61.9 75.4% 1.02
Danmark Rasmus 'Equip' Munch Christensen 48 - 58 -10 76.1 63.8% 0.93
Sashi Academy K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Silas 'g0op' Holmvig Skovgaard 53 - 46 +7 81.3 75.4% 1.22
Danmark Emil 'Mol011' Sall Würtz 54 - 47 +7 74.7 76.8% 1.15
Danmark Andreas 'Sukker' Storgaard 50 - 46 +4 82.4 69.6% 1.09
Danmark Frederik 'Few' Mariendahl Pedersen 44 - 52 -8 80.6 76.8% 1.07
Danmark William 'ReXx' Rex Mortensen 42 - 49 -7 61.5 75.4% 0.89

MASONIC sender XI hjem ◴ 22:40

MASONIC slår XI Esport ud med 2-1.

XI vandt seriens første map og tabte akkurat det andet i allersidste runde. MASONIC kørte dem til gengæld helt af banen på Ancient med cifrene 13-6.

XI
1 - 2
MASONIC
Alle maps
XI K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Andreas 'anber' Brandt 54 - 46 +8 85.2 76.6% 1.24
Danmark Rasmus 'Scr0b' Poulsen 50 - 45 +5 83.0 71.9% 1.18
Danmark Phillip 'foam' Østergaard Nørbæk 42 - 39 +3 65.0 75.0% 1.02
Danmark Bertil 'Dengzoe' Dengsø Vest Hansen 35 - 51 -16 74.0 68.8% 0.90
Danmark Emil 'fez' Kristensen 31 - 42 -11 54.9 68.8% 0.80
MASONIC K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Niklas 'Botman' Vestergaard 45 - 37 +8 80.4 76.6% 1.26
Danmark Adam 'Falk' Falk Andersen 48 - 44 +4 81.7 73.4% 1.16
Danmark Laurits 'Noruyp ' Norup Sørensen 48 - 46 +2 71.3 78.1% 1.12
Danmark Magnus 'fr0slev' Frøslev 38 - 44 -6 73.5 78.1% 1.08
Danmark André 'Zanto' Christiansen 39 - 42 -3 63.0 73.4% 0.99

Overtid på det afgørende map ◴ 22:37

Kvartfinalen mellem Sashi Academy og Preasy skal ud i overtid på det afgørende map.

Sashi Academy kom ellers foran med 8-4 på T-siden af Nuke, men Preasy formåede at spille sig tilbage i kampen.

MASONIC tager kvartfinalen ud på 3. map ◴ 21:50

fr0slevs tropper fra MASONIC tager en snæver 13-11 mod XI på andet map for at holde liv i kampen, der nu skal afgøres på Ancient.

Preasy og Sashi Academy skal ligeledes ud på et tredje map, efter Sashi tog sejren 13-7 på seriens andet map.

Astralis Talent rykker nærmere trofæet ◴ 21:41

Astralis Talent er klar til semifinalen efter en 2-0-sejr mod Kronjyllands Esport.

I semifinalen skal talentholdet op imod vinderen mellem Preasy og Sashi Academy.

Astralis Talent
2 - 0
Kronjyllands
Alle maps
Astralis Talent K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Emil 'kroK' Wiedemann 38 - 20 +18 96.0 85.0% 1.64
Danmark Andreas 'kiR' Kirstein 33 - 22 +11 94.3 75.0% 1.45
Danmark Richart 'ANSG1' Saleela Nielsen 31 - 20 +11 72.0 80.0% 1.29
Danmark Jason 'JBOEN' Boe Nielsen 28 - 21 +7 63.3 67.5% 1.12
Danmark Alexander 'tOPZ' Miklagard 20 - 22 -2 69.5 77.5% 1.06
Kronjyllands K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Magnus 'fa1th' Sorth 30 - 31 -1 75.2 47.5% 0.95
Danmark Mathias 'grumpyMonk' Stentoft 28 - 29 -1 75.7 62.5% 0.94
Danmark Jonas 'Jiace' Pedersen 18 - 30 -12 60.0 57.5% 0.77
Danmark Emilio 'emili0' Kislo 18 - 31 -13 53.9 55.0% 0.63
Danmark Tobias 'Avou' Winberg 10 - 31 -21 32.7 52.5% 0.45

Wolves er semifinaleklar ◴ 21:28

Copenhagen Wolves er det første hold videre til semifinalen.

Det er den første kamp ved Gamebox, som holdet faktisk har vundet sikkert. Med cifrene 13-3 og 13-4 fik de langt om længe en overbevisende sejr i hus mod Floki Main.

CPH Wolves
2 - 0
Floki
Alle maps
CPH Wolves K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Victor 'vigg0' Bisgaard 35 - 17 +18 99.5 85.7% 1.57
Sverige Leo 'Svedjehed' Svedjehed 31 - 19 +12 99.6 77.1% 1.49
Danmark Frederik 'Fessor' Sørensen 27 - 21 +6 91.3 82.9% 1.40
Hubert 'szejn' Światły 28 - 15 +13 75.0 80.0% 1.36
Danmark Sebastian 'Basso' Aagaard 24 - 19 +5 60.8 80.0% 1.16
Floki K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Lucas 'Mizi' Mirza 26 - 26 +0 80.6 62.9% 1.09
Danmark Sylvester 'Sly' Winning Jensen 21 - 29 -8 69.7 51.4% 0.80
Danmark Jonas 'Bukhavez' Vestergaard 16 - 29 -13 53.3 68.6% 0.71
Danmark Emil 'Blizoo' Egelund Rasmussen 13 - 30 -17 51.3 71.4% 0.65
Danmark Nicky 'NickyB' Bruhn 15 - 31 -16 71.5 48.6% 0.61

Første map afgjort ◴ 20:50

Der er nu faldet en afgørelse på første map i alle fire kvartfinaler. Holdene har derfor rejst sig fra deres pladser for at gå ud og trække luft i pausen inden kampene fortsætter.

Resultater på første map:

  • Astralis Talent 13 - 8 Kronjyllands Esport

  • XI Esport 13 - 8 MASONIC

  • Preasy Esport 13 - 6 Sashi Academy

  • Copenhagen Wolves 13 - 5 Floki Main

Sådan går det i Open-turneringen ◴ 20:35

Mens topholdene er i fuld gang med kvartfinalerne i Masters, nærmer vi os en afgørelse i Open-turneringen.

Her er kvartfinalerne samt den første semifinale afgjort.

Kvartfinalerne i Open endte således:

  • Ølgod Efterskole 13 - 2 Ace League

  • eSpuma 13 - 9 Ølgod Efterskole 2

  • S25 Kronjyllands Talent 13 - 10 Here2Care Water

  • Kassad Army 13 - 7 Sørby Star

Den første semifinale stod mellem S25 Kronjyllands Talent og Sørby Star, hvor førstnævnte tog en snæver 13-11-sejr.

Semifinalen mellem Ølgod Efterskole 1 og eSpuma er netop gået i gang.

Vinderen af Gamebox Open tildeles 10.000 kroner, mens der er 3.000 til nummer to.

Du finder brackets for slutspillet i Open-turneringen her.

Kvartfinalerne er på HLTV ◴ 20:23

Gamebox Masters er dækket på HLTV fra kvartfinalerne.

Det betyder, at det fra nu af er muligt at følge med på HLTV, hvor der er livescore og ikke mindst statistikker. Du vinder turneringssiden på HLTV her.

Sashi Academy har fået blod på tanden ◴ 20:10

Sejren over WOPA Esport i ottendedelsfinalen gav det unge Sashi Academy-hold blod på tanden.

Sådan lyder det fra holdets træner Winspai, der har sat ord på sejren samt den forestående kvartfinale mod Preasy. Læs mere i artiklen hernuder.

Her er kvartfinalekampene ◴ 19:25

Kvartfinalerne starter klokken 20:00, hvorfor holdene nu så småt er begyndt at varme op til kampstart.

I kvartfinalen møder Astralis Talent Kronjyllands Esport, mens Preasy skal op imod overraskelsen Sashi Academy, der formåede at slå WOPA ud i ottendedelsfinalen.

I den anden side af bracket møder XI Esport MASONIC, mens Copenhagen Wolves tager imod Floki Main.

Kvartfinalekampe i Gamebox Masters:

  • Astralis Talent vs. Kronjyllands Esport

  • Preasy Esport vs. Sashi Academy

  • XI Esport vs. MASONIC

  • Copenhagen Wolves vs. Floki Main

Floki snupper sidste plads i kvartfinalerne ◴ 19:11

Floki Main har netop sikret sig den sidste plads videre til kvartfinalen med en sejr over Frb. Falcons.

Afgørelsen faldt på tredje map, der viste sig at blive en sand neglebider. Kampen blev afgjort i allersidste runde, da Floki tog en snæver 13-11-sejr.

  • Floki Main 2 - 1 Frb. Falcons (13-8, 8-13, 13-11)

SASHI ACD. BANKER WOPA UD ◴ 18:40

Sashi Academy sender favoritten WOPA ud af Gamebox Masters.

Mens de første to maps var ganske tætte, var der ikke nogen tvivl på det afgørende map, hvor akademiholdet løb med en overbevisende 13-4-sejr.

WOPAs LAN-debut ender dermed i ottendedelsfinalen, mens Sashi Academy kan se frem til at møde Preasy Esport i kvartfinalen senere på aftenen.

  • Sashi Academy 2 - 1 WOPA (10-13, 16-12, 13-4)

Se vinderøjeblikket her:

Sashi Acd. med 7-0-føring mod favoritter ◴ 18:22

WOPA Esport er virkelig kommet under pres i deres opgør mod Sashi Academy.

Talentholdet spillede tæt op på første map og to en overtidssejr på andet. Nu gælder det det afgørende map, og her er akademiholdet kommet stærkt fra start med en 7-0-føring.

Mens Sashi Academy har fået en støjklage og er blevet sat på plads af personalet, er det død stille i WOPA-lejren.

To kampe på 3. map ◴ 18:12

MASONIC lukkede deres kamp mod Campingvogn med 2-0, hvorfor der nu blot er to kampe tilbage i ottendedelsfinalerne.

Her er tale om WOPA mod Sashi Academy og Frb. Falcons mod Floki Main, der alle skal ud på et tredje map.

  • MASONIC 2 - 0 Campingvogn (16-13, 13-10)

XI Esport og Wolves videre ◴ 17:59

XI Esport og Copenhagen Wolves er klar til kvartfinalerne.

Begge mandskaber vinder med 2-0 men fik kamp til stregen på første map. Både XI og Wolves tog en snæver 13-11 sejr på første map, inden de sikkert kunne lukke andet map.

  • XI Esport 2 - 0 Hedensted x SERA (13-11, 13-6)

  • Copenhagen Wolves 2 - 0 Flares Redemption (13-11, 13-5)

Sashi Academy tager WOPA ud på 3. map ◴ 17:53

Sashi Academy vinder andet map mod WOPA i overtid. Kampen skal derfor afgøres på et tredje map, Nuke.

Mens der var helt stille i WOPA-lejren, blev overtidssejren fejret med råb og jublen i Sashi-hjørnet.

Sashi Academy kæmper for overlevelse i overtid ◴ 17:43

Kampen mellem WOPA og Sashi Academy er gået i overtid på andet map.

WOPA vandt første map snævert med cifrene 13-10, og nu kæmper Sashi Academy for at sende opgøret ud på et tredje map. Stillingen er i skrivende stund 12-13.

Preasy klar til kvartfinalerne ◴ 17:36

Preasy Esport går videre til kvartfinalerne efter en 2-0-sejr over Esport Harte.

Her skal de op imod vinderen mellem WOPA og Sashi Academy.

  • Preasy 2 - 0 Esport Harte (13-8, 13-7)

Samtidig har Kronjyllands Esport nedlagt MASONIC Academy for at booke en billet i kvartfinalen mod Astralis Talent.

  • Kronjyllands Esport 2 - 0 MASONIC Academy (13-3, 13-7)

Astralis Talent skyder sig videre med 13-0 ◴ 17:20

Astralis Talent har som de første spillet sig videre til kvartfinalen.

Det gjorde de på dominerende facon med en 13-0-sejr på andet map mod Floki Hellheim.

  • Astralis Talent 2 - 0 Floki Hellheim (13-6, 13-0)

Råb og jubel i hallen ◴ 17:12

Man kan uden tvivl mærke, at vi er nået til slutspillet. Kampene er vigtigere og alle runder tæller.

Mens der både i går og under dagens gruppespil var relativt stille, er der nu skruet op for jubelbrølende.

Astralis Talent, XI Esport, Campingvogn, Copenhagen Wolves, WOPA og Preasy sidder alle side om side, og man er slet ikke i tvivl, når der er nogen, der vinder en vigtig runde.

Særligt Preasys ingame leader Equip er til at høre.

Tætte første maps ◴ 16:50

Første map i ottendedelsfinalerne har budt på flere tætte kampe.

XI Esport vinder første map mod Hedensted x SERA på et hængende hår med 13-11.

WOPA Esport mødte god modstand fra Sashi Academy, men endte med at vende slagets gang og tage sejren på Ancient 13-10.

Wolves blev atter presset til det yderste, da de tog en snæver 13-11-sejr over Flares Redemption på første map, og opgøret mellem MASONIC og Inspires Campingvogn er gået ud i overtid.

WOPA: "Ambitionerne er at vinde det hele" ◴ 15:55

Det er langt om længe blevet tid til ottendedelsfinalerne i Gamebox Masters-turneringen, hvor 16 hold bliver til otte.

Særligt WOPA Esport har øjnene skarpt rettet mod trofæet, som de agter at bringe med hjem fra deres første LAN under den nye organisation.

Ambitionerne er at vinde det hele.

Nu har vi også fået et stort navn, stort brand, så vi vil gerne lave en flot præstation første gang, vi repræsenterer det nye brand, fortæller WOPAs Gnøffe.

Slutspillet starter klokken 16:00 ◴ 14:55

De sidste decider-kampe er afgjort, og vi kender dermed de 16 hold, der stiller til start i slutspillet.

I slutspillet spilles der single-elimination og bedst-ud-af-tre-maps.

Ottendedelsfinalerne ser ud således:

  • Astralis Talent vs. Floki Hellheim

  • Kronjyllands Esport vs. MASONIC Academy

  • Preasy Esport vs. Esport Harte

  • WOPA Esport vs. Sashi Academy

  • XI Esport vs. Hedensted x SERA

  • MASONIC vs. Campingvogn

  • Copenhagen Wolves vs. Flares Redemption

  • Frb. Falcons vs. Floki Main

Ottendedelsfinalerne skydes i gang klokken 16:00, og kvartfinalerne forventes at starte klokken 20:00.

Semifinaler og finalen spilles i morgen fra klokken 10:00.

Sashi Academy når slutspillet ◴ 14:16

Sashi Academy er klar til slutspillet i Masters-turneringen efter en 2-0-sejr over Ølgod Efterskole 1.

Samtlige POWER Liga-hold, der deltager ved Gamebox, er dermed videre til slutspillet.

Seneste resultater:

  • Sashi Academy 2 - 0 Ølgod Efterskole 1 (13-8, 13-8)

  • Campingvogn 2 - 0 Fortress (13-1, 13-6)

De sidste to decider-kampe er gået ud i et tredje map.

Tre mandskaber sikkert videre ◴ 13:52

Yderligere tre decider-kampe er nu afgjort. MASONIC Academy, Esport Harte og Floki Hellheim tager plads i slutspillet ovenpå sikre 2-0-sejre.

  • MASONIC Academy 2 - 0 eSpuma (13-1, 13-9)

  • Esport Harte 2 - 0 Ace League (13-1, 13-3)

  • Floki Hellheim 2 - 0 Vendetta Gaming (13-6, 13-0)

Opgøret mellem Floki Esport og S25 Kronjyllands Talent skal ud i et tredje map, og det ligner at kampen mellem Flares og iSeeYu går samme vej.

Sashi Academy vandt første map i deres opgør mod Ølgod Efterskole 1 og har nu skudt sig i front på andet map.

Den sidste kamp står mellem Campingvogn og Fortress, hvor førstnævnte er kommet foran.

SERA i slutspillet ◴ 13:31

Hedensted x SERA er klar til slutspillet efter en 2-0-sejr over Sørby Star.

Særligt BøghmagiC markerede sig i serien med samlet i alt 53 kills på 37 runder.

  • Hedensted x SERA 2 - 0 Sørby Star (13-5, 13-6)

Sashi Academy vinder første map ◴ 13:23

Sashi Academy har netop vundet første map mod Ølgod Efterskole 1 med cifrene 13-8. De er dermed ét map fra at sikre sig en plads i slutspillet.

Sashi Academy er det eneste POWER liga-hold, der endnu ikke har spillet sig videre til slutspillet, da de tabte til Frb. Falcons i anden runde.

ReXx holder gejsten høj i Sashi-lejren.

Her er decider-kampene ◴ 12:30

16 mandskaber dyster om de sidste otte pladser videre til slutspillet i decider-kampene.

Der spilles bedst-ud-af-tre maps i decider-kampene, der ser ud som følger:

  • Hedensted x SERA vs. Sørby Star

  • Vendetta Gaming vs. Floki Hellheim

  • Esport Harte vs. Ace League

  • Flares Redemption vs. iSeeYu

  • Floki Main vs. S25 Kronjyllands Talent

  • Sashi Academy vs. Ølgod Efterskole 1

  • MASONIC Acadeny vs. eSpuma

  • Fortress vs. Campingvogn

Wolves videre til slutspillet ◴ 12:24

Copenhagen Wolves er trods nogle tætte kampe nu klar til slutspillet.

POWER Liga-holdet har netop taget en 13-10-sejr over Esport Harte.

Samtlige vinder-kampe er dermed færdigspillet, hvorfor vi kender de første otte ud af 16 i alt hold, der er videre til slutspillet.

Følgende mandskaber er videre til slutspillet i Masters-turneringen:

  • Astralis Talent

  • XI Esport

  • Copenhagen Wolves

  • Preasy Esport

  • WOPA Esport

  • Frb. Falcons

  • MASONIC

  • Kronjyllands Esport

De sidste otte pladser går til vinderne af Bo3-decider-kampene.

Wolves i endnu en neglebider ◴ 12:07

Copenhagen Wolves har en hård første dag ved Gamebox.

Første måtte de ud i to gange overtid mod Gecko esport, og nu bliver de atter testet denne gang af Esport Harte.

Esport Harte Har skudt sig i front med 8-6 på Ancient. Vinderen af opgøret går direkte til slutspillet, mens taberen skal ud i en decider-kamp.

Preasy sejrer i 24. runde ◴ 12:02*

Preasy Esport er klar til slutspillet efter en tæt duel mod Flares Redemption.

Equip og co. tog en snæver 13-11-sejr på Overpass for at sikre pladsen i slutspillet.

Flares får en sidste chance for at spille sig videre, når de møder iSeeYu i decideren.

Endnu et POWER Liga-hold i slutspillet ◴ 11:56

Det blev ikke til den helt store katastrofe for XI, der lykkedes med at komme tilbage i kampen mod Vendetta Gaming.

Dengzoes mandskab tog en 13-9-sejr for at skyde sig i slutspillet.

Seneste resultater:

  • XI Esport 13 - 9 Vendetta Gaming

  • Maknitude 13-10 Sørby Star

  • Floki Hellheim 13 - 10 Sørby Legion

  • iSeeYu 13 - 5 Sørby Light

  • MASONIC 13 - 5 MASONIC Academy

  • eSpuma 13 - 10 AMO Esport

XI generobrer føringen ◴ 11:50

XI Esport har taget en 11-9-føring mod Vendetta Gaming, og nu er der også kommet godt med tilskuere på.

XI Esport sidder ved siden af Astralis Talent og ét bord Fra Copenhagen Wolves, WOPA og Preasy lige ved indgangen til LAN-hallerne.

Det er derfor lidt af et knude punkt, der tiltrækker opmærksomhed.

Sashi falder til Falcons ◴ 11:49

Sashi Academy må se sig slået af Frb. Falcons, der løber med en 13-6-sejr.

Falcons er dermed videre til slutspillet, mens Sashi Academy skal dyste mod vinderen mellem Ølgod Efterskole 1 og Here2Care Water.

XI under pres ◴ 11:37

XI Esport er kommet bagud med 4-8 mod Vendetta Gaming. Mens fez og co. skal forsøge at kæmpe sig tilbage, har Astralis Talent booket deres billet til slutspillet.

Seneste resultater:

  • Astralis Talent 13 - 5 Hedensted x SERA

WOPA klar til slutspillet ◴ 11:35

WOPA-mandskabet har som de første spillet sig videre til slutspillet i Masters-turneringen.

De sad over i første spillerunde grundet forfeit, hvorfor de først nu har været på serveren.

Her tog de en 13-6-sejr for at sikre en plads i ottendedelsfinalerne.

Wolves klarer den i dobbelt overtid ◴ 11:17

Gecko esport, der begår sig i POWER Ligaens 3. division, tog Copenhagen Wolves hele vejen ud i dobbelt overtid, hvor favoritterne lukkede kampen 19-17.

Det var et rystet Copenhagen Wolves-mandskab, der efter sejren kunne lægge headsettet fra sig og ånde lettet op.

De må uden tvivl havde fået stof til eftertanke efter en så tæt kamp, der let kunne have været gået Geckos vej.

Holdenes næste kampe ser ud som følger:

  • Copenhagen Wolves vs. Esport Harte

  • Ace League vs. Gecko esport

Anden spillerunde skudt i gang ◴ 11:11

Opgøret mellem Copenhagen Wovles og Gecko esport, der er ude i dobbelt overtid, er den sidste kamp i første spillerunde, der mangler at blive afgjort.

De øvrige hold i Masters-turneringen er derfor i fuld gang med anden spillerunde, der byder på følgende opgør:

  • Astralis Talent vs. Hedensted x SERA

  • Maknitude vs. Sørby Star

  • XI Esport vs. Vendetta Gaming

  • Floki Hellheim vs. Sørby Legion

  • Preasy Esport vs. Flares Redemption

  • iSeeYu vs. Sørby Light

  • WOPA Esport vs. Floki Main

  • Sashi Academy vs. Frb. Falcons

  • Ølgod Efterskole 1 vs. Here 2 Care Water

  • MASONIC vs. MASONIC Academy

  • AMO Esport vs. eSpuma

  • Fortress vs. Kronjyllands Esport

  • Ølgod Efterskole 2 vs. Campingvogn

  • Copenhagen Wolves / Gecko esport vs. Esport Harte

  • Ace League vs. Copenhagen Wolves / Gecko esport

Wolves i dobbelt overtid ◴ 11:08

Gecko esport har ikke i sinde at lade åbningskampen mod Copenhagen Wolves glide ud i sandet.

De er nu nået til anden overtid, hvor der i skrivende stund står 16-16 på Ancient.

MASONIC møder eget akademi ◴ 10:59

MASONIC og MASONIC Academy vandt begge deres første opgør, og står nu overfor hinanden i anden spillerunde.

Vinderen mellem de to går videre til ottendedelsfinalerne, mens taberen skal op imod vinderen mellem eSpuma og AMO Esport i decideren.

Seneste resutlater:

  • Vendettta Gaming 13 - 5 Floki Hellheim

  • Esport Harte 13 - 3 Ace League

  • Flares Redemption 13 - 10 iSeeYu

  • MASONIC 13 - 8 eSpuma

  • MASONIC Academy 13 - 7 AMO Esport

Wolves i overtid mod 3. divisionshold ◴ 10:49

Det ser svært ud for Copenhagen Wolves, der kæmper mod Gecko esport i deres første kamp.

Efter at have været bagud har Wolves-mandskabet netop sikret overtid.

Fortress slår hastes Campingvogn ◴ 10:49

Med 13-5 har Fortress nedlagt hastes mixhold Campingvogn.

Fortress møder Kronjyllands Esport i runde to, mens Campingvogn får æren af Ølgod Efterskole 2.

Astralis Talent møder SERA i anden runde ◴ 10:43

Astralis Talent tog en sikker sejr over Sørby Star for at gå videre til vinder-kampen, hvor de skal op imod Hedensted x SERA, der ligeledes tog en storsejr over Maknitude.

Seneste resultater:

  • Astralis Talent 13 - 4 Sørby Star

  • Kronjyllands Esport 13 - 3 Ølgod Efterskole 2

  • Hedensted x SERA 13 - 4 Maknitude

  • Floki Esport 13 - 4 S25 Kronjyllands Talent

Wolves får kamp til stregen af 3. divisionshold ◴ 10:35

Copenhagen Wolves er kommet bagud med 6-8 mod Gecko esport, der til daglig begår sig i POWER Ligaens 3. division.

De to mandskaber dyster på Anubis, hvor Wolves skal forsøge at vinde føringen tilbage på T-siden.

Preasy og XI med sikre sejre ◴ 10:30**

POWER Liga-mandskaberne Preasy og XI Esport vinder begge deres første kampe med 13-3.

Seneste resultater:

  • Preasy 13 -3 Sørby Light

  • XI Esport 13 - 3 Sørby Legion

Sashi Academy starter dagen med 13-0 ◴ 10:22

Sashi Academy blev hurtigt færdig med deres første kamp, da de tog en 13-0-sejr over Here2Care Water på Anubis.

Deres næste kamp står mod vinderen mellem Frb. Falcons og Ølgod Efterskole 1.

Seneste resultater:

  • Sashi Academy 13 - 0 Here2Care Water

  • TeamTosset 13 - 3 Hellfire

Her er dagens første kampe ◴ 10:10

Dagens første spillerunde er nu skudt i gang.

Pansy Hippo Allianz har forfeitet deres kamp mod WOPA Esport. De resterende 15 kampe i Masters-gruppespillet ser ud som følger.

  • Astralis Talent vs. Sørby Star

  • Hedensted x SERA vs. Maknitude

  • XI Esport vs. Sørby Legion

  • Floki Hellheim vs. Vendetta Gaming

  • Copenhagen WOlves vs. Gecko esport

  • Esport Harte vs. Ace League

  • Preasy Esport vs. Sørby Light

  • Flares Redemption vs. iSeeYu

  • Floki Main vs S25 Kronjyllands Talent

  • Sashi Academy vs. Here2Care Water

  • Frb. Falcons vs. Ølgod Efterskole 1

  • MASONIC vs. eSpuma

  • MASONIC Academy vs. AMO Esport

  • Campingvogn vs. Fortress

  • Kronjyllands Esport vs. Ølgod Efterskole 2

Nyt format i B-turneringen ◴ 10:04

Formatet i Open-turneringens gruppespil ændres fra GSL til round robin, så alle hold er sikret mindst fire kampe.

Velkommen til dag to ◴ 09:40

Vi er nået til dag to ved Gamebox Festival, hvor vi fortsætter Masters-turnering samt tager hul på Open- og Casual-turneringen.

Masters-turneringen byder dagen på endnu et GSL-gruppespil, ottendedelsfinaler og sidste på dagen kvartfinaler.

#1(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 09:52
Nordby
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
twitch.tv/teacha101 Følger Flares Redemption
#2(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 09:56
Coachdp
twitch.tv/coachdp/ Følger Masonic Main
#3(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 11:58
BrianTheDad
Guld Sæsonkort Sæson 15
twitch.tv/fortressfredericia følger Fortress og Fortress Academy
#4(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 14:19
BERRY
Vinder af Dust2 Masters
Hvornår finder man ip til gotv?
#5(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 14:54
Raven223
twitch.tv/ravencsg/ Masonic ACD POV - Raven
#6(Med 1 svar)
20. april 2024 kl. 16:23
brink
Hvor finder man gotv? Vis man vil streame kampe?
#7(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 18:26
Lukas
Turneringsadmin
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Sølv Sæsonkort Sæson 16
Sølv Sæsonkort Sæson 17
Sølv Sæsonkort Sæson 18
Hey brink! Skriver dig lige en privat besked :)
#8(Med 1 svar)
20. april 2024 kl. 18:32
wake
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
I plejer gerne have en overskuelig hold liste med spillere på, er jeg lidt skuffet over i ikke har den her gang 😀
#10(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 19:36
Amalie
Turneringsadmin
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Sidste opdatering i gårsdagens livenyhed har, hvad du søger: dust2.dk/nyheder/47550/slut-tak-for-i-aften
#9(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 18:46
zEden
NÆVER FOREVER! U NÆVER WALK ALONE!!!!! SÅDAN SASHI ACD!!!
#11(Med 0 svar)
20. april 2024 kl. 22:53
aGk
Dust2TV sub
Virker til at der er fed stemning i hallen - lidt ærgerligt at der er så meget forsinkelse på casters, man får lidt spoilet runden ud fra reaktionen i baggrunden 😅
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.