Søger du hold til næste sæson?
11D : 04T : 18M : 03S

Gruppe A domineret af Obsidian Epparel efter anden spillerunde

Anden spillerunde af 2. Division ser Obsidian Epparel i front i gruppe A, mens flere hold har vist gode takter i aftenens opgør.

Her til aften fyrede vi endnu en gang op for 2. Division, hvor der var 14 kampe på programmet på tværs af de fire grupper, hvor holdene så småt er begyndt at fordele sig i tabellerne. 

2. Division A er domineret af Obsidian Epparel, som fortsat ligger i spids efter endnu en sejr her til aften, hvilket betyder at de er ubesejret. I gruppe B er det Madsport Esports, som har taget føringen efter to overbevisende sejre i dagens spillerunde.

DeFantastiskeFem har sikret sig fire ud af fire mulige sejre og topper dermed tabellen i gruppe C efter endnu en sejr her til aften, der dog måtte afgøres i dobbelt overtid mod Quantaya-Gaming, som indtager en tredjeplads i gruppen. 

FG.Sharkgaming og eSpuma ligger side om side i toppen af gruppe D, da de begge har vundet alle deres kampe i sæsonen indtil videre. Campus Vejle * Illusion rundede dagen af med en sejr over H.I.F Mustangs.

2. Division A - Stilling og kampprogram

2. Division A - Lineups

  • Danmark Obsidian Epparel (G4LaX, Haze, Diirty, xDPiratManden, Davud)
  • Danmark Rather Be Fishing (Mel, WeasleN, blamse, iAvocado, Borsty)
  • Danmark Stidsholt Chargers (uNi, AndersenS, ErikseN, Cal0sh, Treat)
  • Danmark Rydhave Slots Efterskole 1 (Boye, rAckzi, SM1LE), Bjerre, Scr0b)
  • Danmark Sørby Titans (0xfeldt, CLEVER_FOXY, MeyZ, Pries, N!c0kr3utz)
  • Danmark Golden Future Main (Bubz, Jonasnhj, Stones, Krølle, Avanu)
  • Danmark Rydhave Slots Efterskole 2 (Guflin, zEden, Icron1c, m1, Paxon)
  • Danmark Halstedhus 2 (Sexykrøl, Frnixx, DanniBoii, Hannes, Ol1ver)
  • Danmark Hobro Vikings (Retepp, Upfate, Stinis, MRSiriusA, loeh)
  • Danmark Ølgod Efterskole 2 (AzN, Hansi, z1o, Feve1le, TiMM)

2. Division B - Stilling og kampprogram

2. Division B - Lineups

  • Danmark Madsport Esports (AnkjaerL, Jipsi, Carlsonnnnn, H3ZZ, Pace)
  • Danmark Ringkøbing Esport (Kal1e, Folkehelten, Terpi, Waxzyy, Dojo)
  • Danmark Svendborg Orcas (Lil Salt, TH, Lowen-, iBStabil, LoudyP-A-)
  • Danmark Falcons Evolve (Slotsager, shortyy, MTT_-, Ralle, SKD)
  • Danmark Jyderup Enigma (Pellyy, Equip, Prince, Staehr, Tauson)
  • Danmark Madsport Academy (Lilbro-, Juul, Kongoaner, T W ! X, Kareem)
  • Danmark FG.NOCCO (jnsN, Laugg, Bear, Trille, Dengzoe)
  • Danmark its okay (gravityy, myrik, vhL, socN, Godson)
  • Danmark Københavns Private Gymnasium (mohanN, Exeqtion, 0Willy Jr, Post, Captain Wolf)
  • Danmark MAFFEL (Rekz, Damkilde, Sev, Borch, lyr1x)

2. Division C - Stilling og kampprogram

2. Division C - Lineups

  • Danmark Dynamic 5 (Syndicate, typx, OMMEE, Luri, StasH_A)
  • Danmark Quantaya-Gaming (sand, whitewater, N1ckz, Ming0, Zaq)
  • Danmark DeFantastiskeFem (Led1, Berrrnard, mikejj, Swiingming, Sorenski)
  • Danmark AaB Alpha (Hannibalxd, Tris, Thorup-, JBOEN, Roh)
  • Danmark Dr. Oetker (Hothrrr, NSR, Giz, KYE, Cuddles)
  • Danmark Serenity Gaming (Seppda, Zant1q, DamiX, SmoFFy, zaZi)
  • Danmark Femmøller.Main (Xyper, Enj0y, Roxen, Gustavo, K3ller)
  • Danmark Aalborg Rebels OohTrade (Frix, magic-F, bruun, Ekke, Q1ntZ)
  • Danmark Unidad Esport (Rxzey, Tuff, Kulk, Zq0ut, kontra)
  • Danmark Copenhagen Flames fe (vic, Josefine, Paydru, AGR, ramziiN)

2. Division D - Stilling og kampprogram

2. Division D - Lineups

  • Danmark FG.Sharkgaming (LUMSEN, V1kz-, leakz, Bonfire, RotmaN)
  • Danmark Campus Vejle Illusion (Zaki, daxy, Jostic, AL1VE, Carazan)
  • Danmark H.I.F Mustangs (Zi$d0, Hitjonas, Jorgenleth, Dutdyt, NicoQ)
  • Danmark Forsvaret (Steggerb, Maurits, Entity, Crisi, Lollipop)
  • Danmark Avalanche (bragi, Grunk, Kremel, Bod1Sh0t, SLumdawG)
  • Danmark Aalborg Rebels MasterClass (roliver, Xander, Fyzik, Karma, Dres)
  • Danmark Spor5 (tuuuutuuuut, zteffeN, neSn, Boevl, Famenw)
  • Danmark fnøflerne (sla1ve, dev1sel, Pr3Gisk, Ch1p9x, Dupr33aver)
  • Danmark eSpuma Alpha (Ch4se, Unn, tOPZ, Zyphes, release)
  • Danmark Ultra Esport (Justin Case, bette, V I G I, ZolaGz, ungspiller1)

Faktaboks

 

2. Division - Grundspil

  • 1. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 8. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 15. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 22. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 29. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 30. september - Transfervindue
  • 6. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 20. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 27. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 3. november - Kampstart mellem kl. 18 og 22

 

#1(Med 0 svar)
10. september 2020 kl. 11:24
KongenBob
Sølv Sæsonkort Sæson 18
Madsport skyder jo bare fra sig, fedt at se dem tilbage på serveren igen, efter udskiftningen med RalleR. Bliver fedt at se deres debut i Dust2 for første gang som ny core
#2(Med 0 svar)
10. september 2020 kl. 15:44
xdpiratmanden
Sølv Sæsonkort Sæson 18
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 18
Er det meningen at ois esport skal have 2 forskellige navne? :D
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.