
Magtdemonstration af ZywOo sikrer Vitality trofæet
Vitality kunne i nat juble og glæde sig over førstepladsen til cs_summit 4, som kom i hus efter fantastisk spil af ZywOo.
Det franske mandskab mødte Liquid i finalen, men NAF, Stewie2K og co. formåede aldrig rigtig at få styr på Vitality, som startede med en fantastisk CT-side på Nuke, som grundlagde sejren på første map.
Derefter var det tid til Overpass, hvor Vitality endnu en gang diskede op med en fremragende CT-side.
Liquid forsøgte at kæmpe sig tilbage, og det nordamerikanske hold var da også relativt tæt på, men Vitality nåede at lukke kampen, inden Liquid kom helt op på siden af dem.

Det var ikke kun i finalen, at ZywOo havde tur i den, for den blot 18-årige franskmand var gennem hele cs_summit 4 en konstant trussel for modstanderne.
Han landede på turneringens højeste rating på 1,33, og derudover havde han også den højeste ADR på 86,6, mens han ligeledes sørgede for at åbne runderne med det første kill hele 65 gange. Derfor blev ZywOo kåret som turneringens MVP.
cs_summit 4 endte således:
- 1. [fr] Vitality ~ 430.000 kroner
- 2. [us] Liquid ~ 243.000 kroner
- 3.-4. [nam] NRG ~143.000 kroner
- 3.-4. [fi] ENCE ~ 133.000 kroner
- 5. [us] Ghost ~ 30.000 kroner
- 6. [au] Renegades ~ 20.000 kroner
Præmiepengene blev både fordelt ud fra holdenes endelige placering men også ud fra antal maps vundet.