
Portræt: Manden bag mikrofonen
Manden med det borgerlige navn Niels Topp, bedre kendt som rizc, har inviteret Dust2.dk til Aarhus. I hjertet af Aarhus finder vi rizc' opgang og på vej op ad trappen møder vi en køn ung dame, som viser sig at være rizc' kæreste.
Det er en lille lejlighed, og pladsen, hvorfra rizc caster, viser sig at være mindre end antaget. I et hjørne af soveværelset er der indrettet et praktisk og smart kontor. Den dyre studiemikrofon midt på bordet afslører straks mandens passion. Grænsen mellem hobby og arbejde svinder mere og mere ind, og med et forestående Minor-job er rizc måske på vej til noget stort.
Hvordan opstod dit nick?
Det er ikke en særlig god historie. Det var bare fordi jeg var god til brætspillet Risk, og så skulle navnet lige se lidt mere street ud for at passe ind på CS-serveren.
Man er dygtig til Risk, fordi man har overblik, tænker strategisk og taktisk. Er det sådan du vil beskrive sig selv?
Det lyder ikke helt forkert. Men Risk er også et spil, og når man spiller skal man have det sjovt, og det er jeg også god til.
Hvordan startede du din karriere som caster?
Efter et par år som spiller på Source-scenen (dengang alle var noobs, så at sige), fandt jeg ud af at jeg hverken havde aimet eller tålmodigheden til at spille på et tophold, men selvom dette manglede havde jeg stadig lysten til at tage til de store turneringer og mødes med alle matesne, så derfor forsøgte jeg at finde måder på hvordan dette kunne klares (uden at det kostede mig alverden). Jeg begyndte som skribent for Gaming.dk, og gik videre og lavede en masse video editing (for blandt andet Copenhagen Wolves og Reason Gaming) og så efter Copenhagen Games i 2012 hvor phoinx (tidligere Source-spiller og nuværende production-guru) og jeg havde klaget over den ikke eksisterende stream til CS:S finalen startede vi sgu’ bare vores eget. Det kørte fra phoinx’s soveværelse hvor han styrede produktionen og jeg snakkede, og så kørte det egentlig bare derfra. Først hed det GameCast, så hed det ESPlanet, derefter fnaticTV og til sidst var jeg bare freelance.

Fra d. 4.-6. november vil vi kunne se dit ansigt live til PGL minor kvalifikationerne. Hvordan gik det til, at du fik tilbuddet om dette?
Som de fleste nok ved stoppede jeg ”aktivt” med at kommentere tilbage i 2014 for at gøre min Bachelor-grad færdig (som jeg var ved at dumpe pga. jeg ingen tid havde til overs efter al den CS), men nu er jeg kommet på den anden side af det hele og er derfor klar til at prøve at gå ind med fuld gas igen. Efter beslutningen var taget skrev jeg beskeder til alle de kontakter, jeg havde opsamlet igennem min tid som caster, og efter et par samtaler (og et veloverstået TWC samt League of Sharks event) mente gutterne ved PGL at jeg var opgaven værdig. Personligt glæder jeg mig som et lille barn til at kommentere top-niveau’s CS igen, men også at arbejde sammen med nogle af de mennesker som har netop det job og den erfaring jeg gerne vil have.
Din karriere som caster har haft en progressiv udvikling på det seneste. Er casting blot en fritidsinteresse, eller håber du på at kunne gå fuldtid i det en dag?
Grundet mine andre aktiviteter (Kandidat-studiet og Magistra) er casting ikke mit fuldtidsjob lige nu, så det er stadig på ”fritids-niveauet”, men hvis det går den samme gode retning som det har gjort den sidste måned, så kan det være jeg bliver nødt til at skære tid fra mine andre aktiviteter og gå ”all in” på casting. Det er ihvertfald drømmen. Det, og så at kommentere/analysere til en Major.
Genkender samfundet dig på gaderne?
Det er lidt en blanding for at være helt ærligt, nogle af de steder hvor densiteten af nørder og esportsinteresserede er høj kan folk godt genkende mig, men det er slet ikke på det samme stadie som hvis FalleN eller kennyS gik rundt på gaden. Det sjoveste er nok at møde fans (eller ligesindede) i situationer hvor man ikke regner med det, f.eks. i den lokale fredagsbar.

Har det ikke til tider været tidspressende for dig, at både skulle caste og styre Magistra, samt holde andre hverdagsting kørende?
Det at både køre en professionel esports organisation, læse en kandidatuddannelse, samt at arbejde som kommentator er en meget tidskrævende blanding. Min holdning er at jeg altid prøver at være tilgængelig når folk har brug for det, og ellers håbe på at jongleringen går, men det er ikke altid nemt. Dog tror jeg at alle de spillere som har været inde under Magistra mener at de er blevet godt behandlet, og det betyder super meget for mig. Som nævnt tidligere er det tre størrelser der ligner hinanden meget tidsmæssigt (ca. 15 timer til hver aktivitet på ugebasis), så hvis en af de størrelser vokser i fremtiden, kan det være nogle af de andre skal skaleres ned, hvordan det sker (hvis det sker) – og hvad der bliver prioriteret højest har jeg ingen anelse om endnu.
Hvad er målet med Magistra?
Målet med Magistra er at opbygge et dansk brand der kan hjælpe de lokale talenter med at få lidt mere struktur og hjælp til blive bedre spillere. Det er egentlig hele mantraet, der er ikke så mange mål udover at alle i organisationen skal udvikle sig og gøre den danske scene bedre og mere professionel i fremtiden.
Hvor meget styrer du i holdet Magistra?
Jeg står lige pt. med mange kasketter på i Magistra, jeg fungerer både som ejer der forhandler sponsoraftaler og sørger for budget, men også som social media manager der holder styr på at fans’ene ved hvornår vi spiller og hvad der sker, og til sidst også som manager, en rolle der består i at hjælpe spillerne hvor jeg kan og prøve at give mit besyv med når de har spørgsmål eller interne konflikter.
Holdet står dog selv for alle beslutninger, om hvem der går ind og hvem der går ud, hvornår de praccer og hvilke turneringer de deltager i. Det er lidt kernen i konceptet med at Magistra faciliterer dem, og ikke omvendt. Business-wise er det nok ikke den bedste idé, men det er nu den måde jeg kører det på pt.
Hvis du skulle give nogle råd til folk, som kunne tænke sig at caste spil, hvilke skulle det så være?
Begynd at grinde. Idag. Jeg har ikke fingre (og tæer) nok til at tælle til mængden af events og online ligaer jeg dækkede uden løn tilbage i Source og starten af GO, udelukkende for at blive bedre, og bare fordi ingen andre gjorde det/jeg syntes det var fedt. Så bare kom igang, et webcam og en decent mikrofon er selvfølgelig essentielle, men det har de fleste allerede idag.

Hvad med opstart af organisation? Har du også nogle guldkorn her?
Når det kommer til opstart af en organisation, så vær klar på at man laver en investering der strækker sig over lang tid. Der er ingen der er blevet hurtigt rige af at starte deres eget esports-hold, nærmere tværtimod. Men hvis du har lysten og evnerne, så er det bare at komme igang – men mit bedste råd er: Gør ting ordentligt. Der er intet værre end at se et hold uden trøjer eller et logo der er kopieret et andet sted fra, hvis du vil gøre det, så gør det ordentligt. Udover det så snak med de medlemmer du har i organisation på daglig basis og sørg for at alle er på samme side, så kan du nå at tackle eller forholde dig til problemer inden de flyder over.
Der er nu gået halvanden time, og vi sætter kursen mod entreen og dernæst banegården. På vej ned ad trappen møder vi den samme pige. Rizc havde afsløret det var hans kæreste som vi mødte ved ankomst, så nu tør vi godt sige: "Hej rizc' kæreste."
Læs vores andre portrætter her: