Opret Log ind
AaB Esport fortsat i front efter aftenens opgør
Alle mandskaber i B-divisionen var i ilden her til aften, da den stod på tredje spillerunde i 1. Division.
Skrevet af: Alsofas    15. september 2020 23:30      

Endnu en spillerunde i 1. Division er nu bag os, hvor der i dag har været godt gang i B-divisionen.

Agaming startede aftenen ud med en sejr over LINESCAPE, før de måtte se sig slået af Campus Vejle * Instict i deres anden kamp. Ved at slå det ellers ubesejrede forsinket5-mandskab, indtager de efter aftenens opgør den delte andenplads i 1. Division A sammen med Spirit of Amiga og forsinket5.

I 1. Division B blev der spillet hele ti kampe, hvor alle holdene var i ilden. Dagens resultater er præget af et par overbevisende sejre til eSpuma Main, mens Halstedhus.Masonic havde en dårlig dag på kontoret.

AaB Esport og Ølgod Efterskole stod for aftenens neglebider, som blev afgjort i 30. runde, hvor AaB lukkede kampen, der var på nippet til overtid.

Det blev til to nederlag for Alicorn mod FURY og Campus Vejle * Flammen på trods af en velspillende GoBjerg, som leverede en K/D på 2 i sidst nævnte opgør.

Flammen fortsatte de goder takter, da de rundede dagens spillerunde af med en 16-2-sejr, som ser dem indtage andenpladsen i B-divisionen med 15 point. 

Stats på aftenens kampe findes ved at trykke på de enkelte resultater i tabellerne herunder.

1. Division A - Resultater

1. Division A - Lineups

  • dk AGF Akademi (wezx, PR1mE, SaCuL, FeZ, void)
  • dk AaB Akademi (Veeip, Klint, RotteNygard, rasta, grumpyMonk)
  • dk Sørby Longshots (Saxephone, Laykinn, Zunrise, KuwaMite, Daz)
  • dk Falcons (WGaard, RavneFar, Speedy, Bunke, Kaspara)
  • dk Kronjyllands Esport (SLIZE, gudluc4z, Sickness, Haxz0r, Lukib0y)
  • dk Spirit of Amiga (Sirkow, OJ, spdr, minet, fuzion)
  • dk Agaming (J3nsyy, neemoN, Lazar, Johhnyxgod, Smolt)
  • dk forsinket5 (NoisH, stub-, ValcoNN, tut-, juuL-)
  • dk LINDESCAPE (Human1SK, alexsomfan, Smokey, Thobo, Spuudy)
  • dk Campus Vejle * Instinct (Niemann, willy, mika, Andie, ToweR)

1. Division B - Resultater

1. Division B - Lineups

  • dk AaB Esport (LeffeN, WolflaZ, Shannon, Vaegten, Kvall)
  • dk Alicorn (GoBjerG, Speji, Qazzy, DFINE, T4nner)
  • dk Sørby Alpha (Zimmer, KDone, disty, Hardt, F1reScopE)
  • dk HDE.Hype (Frosty, bytner, oJay, Rollo, kroK)
  • dk Halstedhus.Masonic (LevelSnap, S3CH3R, ScreenStalker, S1ndt, S1ndt)
  • dk eSpuma Main (SokS, Grønlænderen, fЯed, embo, edel)
  • dk FURY (zekon, zanoj, inteq, fuzehh, Vitexx)
  • dk ELT.Main (ZorenZen, MagS, VideN, Gus.B, XaiN)
  • dk Ølgod Efterskole (MistR, L1ndtoft, logz, zukz, Skjelkjaer)
  • dk Campus Vejle * Flammen (mad0, PURK, BloMMeN, MSN, MiLLER, ebbens, CONR4D)

LÆS OGSÅ
Nyt liga-univers til Elgiganten Ligaen: Nu kan du støtte holdene finansielt

LÆS OGSÅ
Ekstra Bladet bliver mediepartner på Elgiganten Ligaen

FAKTABOKS
 

1. Division - Grundspil

  • 1. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 8. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 15. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 22. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 29. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 30. september - Transfervindue
  • 6. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 20. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 27. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 3. november - Kampstart mellem kl. 18 og 22

 

#1 Vitexx
2020-09-15 23:47
Imponerende at Alicorn kan blive skudt til en sejr med 0 sejre indtil videre.
#2 Lemmy
6d 16t 48m
Halstedhus.Masonic (LevelSnap, S3CH3R, ScreenStalker, S1ndt, S1ndt)

2x s1ndt???
#3 Veeip
6d 10t 34m
Man placere en bot i spawn. Han løber ud og skaffer info, når han så dør tager han botten og caller hvad holdet skal gøre.
10.000 IQ
#4 Lemmy
6d 10t 10m
I see.

Major Winning strat 2021
#5 Veeip
6d 10t 8m
Rygterne går på at MIBR tester det pt.
#6 Lemmy
6d 2t 28m
3 bots lyder endnu bedre!

Bot Gabe, Bot Mike og Bot Fergus
Log ind eller opret en bruger for at kunne kommentere