
JBOEN sikrer slutspillet for FaZe
JBOEN og resten af FaZe er videre til slutspillet ved XSE Pro League i Kina.
Mandskabet sikrede den sidste plads videre til slutspillet med en 2-1-sejr over JW's EYEBALLERS.
Kampen blev skudt i gang på FaZe' mapvalg, Ancient. Her udspillede sig en tæt duel, der måtte ud i tre gange overtid. I sidste ende blev det EYEBALLERS, der tog sejren med 22-20.
Spændingen fortsatte på Mirage, hvor FaZe ellers kom godt fra start med en 11-4-føring. Herefter tabte de dog otte runder i streg, hvorfor EYEBALLERS kom først til match point. FaZe formåede dog at lukke kampen i overtid, hvor JBOEN sikrede en runde med et 1v2-clutch.
JBOEN præsterede en 1.61 rating på Mirage, hvor det blev til 33 kills for den danske AWP'er, som dermed holdt liv i kampen.
Sidste map bød på Cache, og her blev det til gengæld ikke synderlig tæt. FaZe tog nemlig hurtigt føringen på T-siden og løb med en overbevisende sejr.
Takket være den flotte præstation på Mirage endte JBOEN med at toppe scoreboardet med en samlet 1.29 rating i sin femte kamp for FaZe.
EYEBALLERS må dermed se sig slået ud af turneringen, mens FaZe er klar til kvartfinalerne.
Slutspillet skydes i gang på torsdag, hvor kvartfinalerne ser ud som følger:
-
TYLOO vs.
9z -
Nemesis vs.
Alliance -
PARIVISION vs.
BIG -
FaZe vs.
BetBoom
XSE Pro League har 6,5 millioner kroner i præmiepuljen, hvoraf 1,3 millioner går til vinderen af Bo5-finalen, der spilles næste søndag.
Stillingen ved XSE Pro League Guangzhou 2026
3-0 (Videre)
-
TYLOO -
BetBoom
3-1 (Videre)
-
PARIVISION -
Alliance -
Nemesis
3-2 (Videre)
-
9z -
BIG -
FaZe
2-3 (Ude)
-
EYEBALLERS -
MIBR -
B8
1-3 (Ude)
-
Lynn Vision -
NIP -
3DMAX
0-3 (Ude)
-
Luminosity -
SINNERS

















