Cabbi er taget til Parken Challenger Championship 2 sammen med Sashi.

Cabbi: "Nu vil jeg lige lave et skud ud til alle dem, der sidder i kommentarfeltet inde på Dust2.dk"

Det er jer, han snakker om.

Sashi er endt op i danskergruppen i Parken Challenger Championship 2.

De er taget til Amager med Mol011 på prøve, og første udfordring var mod hans tidligere arbejdsgiver i AaB.

Det var ikke en kamp, som Sashis kaptajn var særlig tilfreds med, da vi snakkede med ham senere på dagen.

Vi starter mod AaB. Forfærdelig kamp. Der er stadig mange nye ting og nye roller, efter Zyphon er blevet bænket. Jeg skal vænne mig til nye roller, Mol011 skal vænne sig til nye roller. Han skal forstå, hvordan jeg gerne vil have, han spiller i de roller, som jeg havde før. Jeg har gjort det så lang tid, at jeg vidste altid, hvad jeg skulle gøre. Det skal jeg lige vænne mig til, at han ikke ved. Det kan også være noget, vi aftalte for tre dage siden, og fordi vi har aftalt så mange ting, så glemmer han det. Så går han over i ting, som han tænker er rigtigt, hvilket også godt kan virke, men ikke i forhold til, hvordan det er, jeg gerne vil spille.

Så det starter lidt ud med, at vi kommer bagud 5-0, fordi mol011 ikke er vant til at gøre de ting, som jeg gerne vil have, at han skal gøre.

Det er også meget at lægge på ham i forhold til, at han får en rotationsrolle, som jeg har spillet i to år nærmest. Så synes jeg egentlig, vi kommer godt tilbage, men det ender med, at jeg taber et sindssygt dumt clutch, og vi taber overtalssituationer to gange. Det koster bare dyrt i en Bo1 - plus vi taber begge pistoler. Så er den nærmest tabt. Man kan selvfølgelig godt vinde. Vi taber 13-11. Det beviser, at vi kunne godt have vundet den.

Det med at Zyphon er blevet bænket. Vi har jo ikke hørt så meget om det. Var der noget inde på serveren, der ikke fungerede, eller hvad ligger til grund for bænkningen?

Nej, Zyphon er sindssyg god individuelt og han er også virkelig god teoretisk. Hvis du snakker med ham ansigt til ansigt, eller vi sidder til gennemgang, det er han sindssygt god til.

Jeg tror bare, at vi var kommet et sted hen, hvor vi som individer ikke allesammen passede sammen, og det nok var ham, der var længst væk fra det, vi gerne ville have. Han er en super god gut, jeg er venner med ham og ser ham som ven. Han er også en del af det vi kalder stacket, som mødes et par gange om året og tager ud og hygger, så der er intet ondt blod overhovedet.

Det handler om holddynamikker?

Det er dét. Alting skal ligesom klikke personligt og spilmæssigt, og det gjorde det bare ikke rigtigt. Det var en beslutning, der blev taget, og så må vi se, hvor vi ender henne nu.

Cabbi bekræfter overfor Dust2.dk, at Sashi er i en form for opbygningsfase lige nu. Holdkortet var faktisk i en periode et af de mest stabile i Danmark, men omstændigheder har gjort, at holdet nu bygger op igen.

Ja, det vil jeg sige. Nu vil jeg lige lave et skud ud til alle dem, der sidder i kommentarfeltet inde på Dust2.dk, fordi man kan godt se, at de ikke har helt styr på, hvad det er, der sker.

De siger jo, at vi har lavet otte udskiftninger sidste år eller sådan noget. Det har vi ikke. Vi havde kiR inde, som stoppede med at spille CS. Så tager vi patti ind, fordi vi skal til nogle events. Så stopper han. Så finder vi ud af, at jeg skal være IGL. Fint nok. Så tager Lucky en pause. Så tager vi smooya ind som stand-in. Så kommer Lucky tilbage, og så melder han ud, at han stopper med spille. Nu er vi endt med acoR.

Zyphon er faktisk den eneste, vi har bænket i lang tid. Sidste gang vi bænkede en, jeg tror det var Altekz. Udover det, så har vi ikke bænket nogen før Zyphon nu. Så det der med, at vi skifter ud hele tiden. Det er jo ikke alting, der ligger i vores hænder. Nogle gange er det også dem, vi prøver at tage et skud med, som så finder ud af, at de ikke kan alligevel, eller fordi vi har haft mange stand-ins.

Selvom nogle udskiftninger måske ikke var organisationens beslutning, så åbner det alligevel op for muligheden for, at Cabbi kan præge retningen for holdet i sin nye rolle som IGL.

Ja, man kan sige, at den første beslutning, jeg tog som IGL, det var, at jeg sagde til de andre, at jeg gerne ville have mistR med ind igen. Han er bare en kæmpe humørspreder og overall en god dreng og rar at spille med.

Så kan det godt være, at det ikke er ham, der sidder og skyder 25 hver kamp. Til gengæld så er han altid klar til at ofre sig for holdet og tage beslutninger, der gør holdet bedre. Det er jo det værd, hvis der så er en anden, der går ind og skyder to bagefter. Før havde vi Zyphon, nu har vi Beccie og mig og mistR også, som der kan skinne skiftevis, fordi vi allesammen ofrer os for hinanden, i stedet for at det bare er én vi lægger alt presset på.

Var det sådan en rolle Zyphon havde før?

Zyphons rolle før, den vil jeg sige, var bygget op til at det helst var ham, der skulle skyde mange hver gang.

Sashi er som sagt havnet i danskergruppen i PCC2 sammen med AaB, MASONIC, Evo Novo, 100 Thieves og Johnny Speeds.

Her kan holdene godt slå hinanden på kryds og tværs i Bo1-formatet, men hvordan er styrkeforholdet i Danmark egentlig overordnet set? Det bad vi Cabbi give sit bud på.

Man behøver ikke snakke tophold, for dem ved man godt, hvor ligger. ECSTATIC er over os af subholdene. Så kommer vi. Så tror jeg, det er AaB og så MASONIC, men jeg synes MASONIC bevæger sig sådan et sted, hvor de altid er lidt spændende. De overrasker mig altid lidt, når vi ser dem til LANs. Når jeg ser dem online, så synes jeg, de plejer at falde lidt igennem, og jeg ved ikke hvorfor. Jeg tror bare, at de er gode til at være sammen og sidde og spille.

Hvad med Tricked?

Undskyld ja, Tricked. Årh, det havde jeg fuldstændig glemt. Jeg bliver sgu nødt til at sætte os selv over Tricked. Så ECSTATIC, os, Tricked, AaB og så MASONIC.

Det går vildt for sig med råb inde på spilleområdet. Særligt når det er de danske hold, der spiller mod hinanden, men det er ikke nødvendigvis en kulturforskel, mener Cabbi. Det er nok nærmere, at mange af de danske spillere har spillet med hinanden på kryds og tværs.

Jeg tror, det er mest den der med, at vi kender hinanden. Fra vores hold har vi Beccie og mol011, der har spillet med AaB, så derfor var der rigtig meget energi i den kamp. De begynder at råbe af os, og så har vi mistR, der begynder at blande sig lidt i affærerne og råbe tilbage igen.

I forhold til MASONIC. Jeg har spillet for dem og er rigtig gode venner med fr0slev. Jeg kender blaq. MASONIC-gutterne de råber jo altid sindssygt højt, så det er bare at give lidt tilbage af samme skuffe.

Sashi spiller deres sidste kamp i gruppespillet mod Johnny Speeds. Hvis de vinder den er de garanteret videre til slutspillet, mens et nederlag kan ende med et "three-way-tie" mellem dem, Johnny Speeds og MASONIC.

Johnny Speeds
13 - 3
Sashi
Alle maps
Johnny Speeds K - D +/- ADR KAST Rating 3.0
Sverige Anton 'Sapec' Palmgren 18 - 8 +10 114.8 93.8% 2.29
Sverige Jonas 'Lekr0' Olofsson 18 - 7 +11 104.2 93.8% 1.77
Sverige Ludvig 'HEAP' Alonso 14 - 12 +2 95.8 81.2% 1.33
Sverige Tim 'nawwk' Jonasson 10 - 5 +5 62.5 93.8% 1.27
Sverige Jacob 'jocab' Nerheden 8 - 11 -3 57.6 68.8% 0.88
Sashi K - D +/- ADR KAST Rating 3.0
Danmark Frederik 'acoR' Gyldstrand 13 - 13 +0 94.8 81.2% 1.15
Danmark Lukas 'Beccie' Bauder Balcells 9 - 12 -3 53.4 81.2% 0.86
Danmark Emil 'Mol011' Sall Würtz 8 - 16 -8 66.8 56.2% 0.65
Danmark Mikkel 'MistR' Thomsen 8 - 13 -5 55.9 56.2% 0.59
Danmark Casper 'Cabbi' Jensen 5 - 14 -9 40.5 37.5% 0.41
#1(Med 0 svar)
8. marts 2026 kl. 22:37
Unifite
Om det er udskiftninger, folk der stopper, bænkning eller sandwiches der går galt - så er jo i sidste ende: Udskfitning.

Sashi har haft 38-40 forskellige spillere på holdkortet på under 4 år! Standins eller ej - det er vanvittige tal. Lige nu er holdkortet bestående af spillere der har været der i snit - 8 måneder, selvom Cabbi har været der i 22 måneder.

Det en svingdør, og det er ærgeligt.
#2(Med 1 svar)
8. marts 2026 kl. 22:50
PineAppleWithCanel
Er Hunden stadig en del af Sashi?
#4(Med 0 svar)
8. marts 2026 kl. 22:59
Unifite
Så vidt vides - og utroligt nok - ja.
#3(Med 0 svar)
8. marts 2026 kl. 22:53
Hunt
Forstår ikke man henter en spiller ind, for at give ham 20 nye roller. Hvorfor ikke bare kigge på "vi mangler en spiller der kan det her og spiller de her positioner" og så finder en spiller der kan det, kontra at forsøge at lave en.

Det er som at se jacobbb i faze "han skyder mange, så han må være god.." og "gad vide om han stadig skyder mange hvis vi tager alle hans faste roller og positioner fra ham". Men så giver ham skylden for at det ikke går godt.
#5(Med 0 svar)
9. marts 2026 kl. 03:27
MENIX
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Skud tilbage til dig Casper!
#6(Med 0 svar)
9. marts 2026 kl. 09:12
Martin
Dust2 fantasy vinder
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Kæmpe interview af cabbi! Stor respekt!
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.