
Hvem kan nå med til majoren?
Vi går en hektisk uge i møde.
Den 6. oktober udsender Valve den officielle opdatering af deres verdensrangliste baseret på VRS. Det er den, der afgør, hvem der får en invitation til StarLadder Budapest Major 2025, og hvem der ikke gør.
Normalt skulle man tro, at de 32 hold ville være på plads og inddelt nu, men det er langtfra tilfældet ved den første major, hvor alle hold inviteres udfra en rangliste.
Der er stadig fire events, som når at blive færdigspillet inden den 6. oktober, og som kan have en afgørende indflydelse. Det er første stadie af ESL Pro League, Urban Riga Open, Circuit X South America og Fragadelphia Blocktober.
Så selvom alle holdene, der ligger til en invitation til 2. eller 3. stadie af majoren ikke kan falde helt ud af bunden af invitationslisten, så kan der stadig blive rykket rundt, mens et mylder af hold ligger og kæmper om de sidste pladser i første stadie.
Det kigger vi på her, og for at få et overblik, så kommer her en liste over, hvordan invitationerne ville fordele sige den 6. oktober, hvis der ikke blev spillet flere kampe fra nu af og resten af ugen. Denne liste blev lavet den 29. september klokken 09:00 og er taget fra HLTVs beregning af fremtidig VRS.
3. stadie:
Vitality
Spirit
G2
Falcons
MOUZ
FURIA
paiN
MongolZ
2. stadie:
Aurora
NAVI
Astralis
Liquid
FaZe
Passion UA
Legacy
TYLOO
1. stadie:
3DMAX
GamerLegion
NIP
B8
PARIVISION
Virtus.pro
NRG
M80
Imperial
MIBR
Sharks
BESTIA
Lynn Vision
FlyQuest
The Huns
Rare Atom
I toppen af listen er der ikke mulighed for store udskiftninger. Aurora kan teoretisk set overhale MOUZ eller G2. Hvis G2 taber til et lavt rangeret hold i ESL Pro League, kommer deres plads i 3. stadie i fare.
Når det kommer til 2. stadie, så kan Astralis sikre deres plads her endegyldigt med en sejr over ENCE i dag i EPL.
Ellers ligger Liquid, FaZe og 3DMAX og kæmper om en plads i 2. stadie. 3DMAX kan ikke tåle at tabe flere kampe i første stadie af Pro League, mens Liquid "bare" skal klare sig nogenlunde i Fragadelphia Blocktober, for at holde FaZe under sig.
Det store puslespil
Der, hvor der er mest på spil, er omkring de sidste pladser i 1. stadie af majoren.
OG, fnatic, Gentle Mates, HEROIC og SAW ligger og banker på i bunden af listen, hvor Virtus.pro ser ud til at falde ud.
SAW har den nemmeste vej til majoren, hvor det kun kræver et udmærket resultat til Blocktober, mens de andre hold skal være næsten fejlfri over den næste uge for at sikre sig en plads i majoren. Hvis bare ét af holdene lykkes, kan vi godt afskrive Virtus.pro. Hvis B8 taber deres næste tre kampe i EPL er de også i stor fare for at falde ud af bunden.
I analysen herover har vi ikke nævnt de nordamerikanske og den asiatiske region, hvor der også kan nå at ske meget, særligt i bunden omkring invitationer til 1. stadie af majoren.
Hvis man er interesseret i at gå helt i dybden med bølgegangen i VRS over den næste uge, kan det anbefales at følge "VRS-eksperterne" Udknud og Mischief på X.
Udknud er også at finde i vores fantastiske kommentarspor.

























