
FURIA spolerer jks-debut
jks sluttede sig til FlyQuest en uge inde i juli, hvor han erstattede Liazz i startfemmeren. Efter et par ugers tid med mulighed for træning skulle han i dag spille sin første kamp.
Det blev ikke til den ønskede start for den 29-årige rifler i FlyQuest-trøjen, da australieren tabte sin debut med 0-2 til FURIA ved IEM Cologne.
Den dårlige start begyndte på Inferno, hvor australierne og brasilianerne var helt lige i første halvleg. Efter sideskiftet dominerede FURIA dog fuldstændig ved at vinde syv ud af otte runder og dermed mappet med 13-7.
Det var en meget lignende historie på Dust2, da holdene igen var helt lige ved pausen. Denne gang fortsatte den tætte duel gennem anden halvleg, da en overtid var krævet.
I overtiden var det FlyQuest, der sluttede øverst, efter de vandt en dobbeltovertid med cifrene 19-17 og i den forbindelse sikrede et tredje og afgørende map.
Afgørelsen fandt sted på Mirage, hvor holdene for tredje gang sluttede den første halvleg helt lige med cifrene 6-6. Efter endnu en tæt halvleg kunne FURIA endelig lukke mappet.
Med sejren er FURIA dermed videre til kampen om avancement, hvor de skal møde Astralis. FlyQuest skal derimod spille om overlevelse mod B8, der tabte til Astralis.
IEM Cologne Stage 1
Den 23. til 25. juli.
Info:
-
Samtlige kampe bliver spillet som bedst-ud-af-tre.
-
For at gå videre fra IEM Colognes første stadie og slutte sig til topholdene i det andet, skal man vinde to kampe.
-
Hvis man derimod taber to kampe, er man ude af turneringen.
Stilling:
1-0
-
GamerLegion
-
Virtus.pro
-
Astralis
-
FURIA
0-0
-
3DMAX
-
MIBR
-
FaZe
-
BIG
-
Liquid
-
paiN
-
NIP
-
HEROIC
0-1
-
Complexity
-
TYLOO
-
B8
-
FlyQuest