
TYLOO spolerer Perfectos debut
Med Perfecto tilbage på serveren tabte Virtus.pro deres åbningskamp til deres kinesiske modstandere, der stillede op med deres coach som stand-in.
Den første kamp i Astralis' gruppe stod mellem Virtus.pro og TYLOO.
Virtus.pro havde i spillerpausen udskiftet FL4MUS med Perfecto, mens TYLOO – der overraskede stort ved majoren i USA – måtte spille med deres træner som stand-in.
Inferno blev åbnet med et chok, da kineserne kom flyvende fra start med en 9-0-føring på T-siden. De sluttede første halvleg med hele 11 runder. Russerne var dog tæt på at fuldende et stort comeback, men måtte se sig slået 9-13.
Herefter gik turen til Anubis, hvor TYLOO fulgte op og sendte Virtus.pro i elimineringsfare med en 16-14-sejr. I næste runde skal russerne møde enten Astralis eller MIBR.
Portugisere overrasker mod favoritter
I gruppe A mødtes SAW og FURIA, og her leverede portugiserne en overraskelse. Det nye SAW-mandskab, der er vendt tilbage til et nationalt setup, vandt 2-0 over FURIA, som ellers så stærke ud ved majoren i Austin.
SAW skal nu møde GamerLegion, som tidligere på dagen slog Wildcard. Wildcard og FURIA skal kæmpe for overlevelse i deres opgør mod hinanden.
I gruppe B fik Rare Atom en regulær afklapsning, da de stod over for et overlegent paiN-mandskab, der vandt 13-3 to gange på to maps.