Anden Premier-sæson er ovre

Der fulgte ingen opdateringer med slutningen af sæsonen.

Natten til tirsdag blev den anden sæson af Premier færdigspillet og er blevet midlertidigt deaktiveret inde i spillet.

Det skriver Valve på X.

I den forbindelse har man derfor nu mulighed for at indløse sin sæson 2-medalje i Premier, såfremt man har spillet nok til at gøre den gyldig.

For at kunne modtage medaljen, skal du have vundet intet mindre end 25 kampe i den anden Premier-sæson, samtidigt med du skulle have en rating inden i nat.

Datoen for den tredje sæson er endnu ikke blevet afsløret, men på samme opslag skriver Valve: "Vi ses snart for den tredje sæson."

Ingen opdateringer

I og med det var offentlig viden, at Premier-sæsonen ville slutte i nat, havde det allerede sat spekulationer i potentielle opdateringer.

Det var især en ændring i mappoolen, som flere havde pisket en stemning op omkring, hovedsagligt med en tilføjelse af Cache.

De mange håbefulde Counter Strike-spillere, der havde sat høje forventninger, må se skuffende til, da ingen yderligere ændringer er blevet meldt ud af Valve.

#1(Med 1 svar)
15. juli 2025 kl. 13:03
wake
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Der er ingen der spiller det fordi lortet er fyldt med cheaters.
Alligevel tror Valve det er relevant.

Jeg tror ikke der er en eneste over 22-23k rating der tager det seriøst og tryharder det. For hver 3-4. kamp er der en der sidder med aimbot, enten på dit eller modstanderens hold.

Tror folk har råbt op omkring det i et helt år nu, og ikke engang så meget som en udtalelse vil valve komme med. Spillet er direkte Døende. Der er NUL motivation for at spille det. Det er blevet Casino Strike. Thats it.
#2(Med 0 svar)
15. juli 2025 kl. 20:07
3k2
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Realiteten er dog, at det stadig bliver spillet ufatteligt meget mere end f.eks. Faceit :D Så ja, det er fortsat et stort problem i den helt tunge ende af skalaen for de ~2% der er bedst, men at bilde sig ind det "ikke er relevant" er lidt fjollet, når halvdelen af alle cs-kampe spilles i premiere-mode (og størstedelen af resten er Valves eget competitive mode).
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.