
Lars Robl svarer på kritik
Tilbage i april løftede Falcons deres første trofæ, da de løb med sejren ved PGL Bukarest.
Det lykkedes holdet, der dengang talte degster, at gå hele vejen trods en skidt 0-2-start i gruppespillet.
Efter sejren kom Falcons' danske performance coach, Lars Robl, til tasterne på X, hvor han tog en del af æren med ordene "stol på planen, stol på processen".
Den udtalelse blev mødt med kritik fra HLTVs redaktør, Striker, der påpegede at Falcons' plan var at erstatte degster med m0NESY.
Paradoksalt nok var det netop degster, der - velvidende at han blev erstattet - hjalp Falcons til deres første trofæ med en præstation, der i øvrigt sikrede ham sin første MVP-titel.
Lars Robl har siden rakt ud med ønske om at svare på kritikken, og det er blevet til et en time langt interview, hvor danskeren blandt andet fortæller om sin performance model.
Til Strikers konkrete kritik svarer Robl, at en nært forestående udskiftning ikke påvirker den overordnede plan eller den aktuelle turnering.
Når en udfordring som den kommer op, så påvirker det ikke den overordnede plan og struktur, det er nøglen. Lige meget hvad der sker, så påvirker det ikke den her turnering. Vi ved hvad vi laver, vi justerer bare undervejs.
Netop fordi Falcons stod overfor en udskiftning, var det vigtigt at finde motivationen til PGL Bukarest, fortæller han.
I det her specifikke tilfælde handlede det om at finde ud af, hvor vi har motivationen nu, fordi det kunne gå begge veje - det kunne gå skidt, eller vi kunne tage os sammen.
Robl anerkender dog, at årsagen til at degster spillede så flot en turnering - og dermed at Falcons tog sejren - nok mest skyldes, at udskiftningen havde lettet presset på AWP-spilleren.
Da degster kom ind på holdet sammen med NiKo, vidste han, at der var en m0NESY derude, som var en mulighed.
Det var en stressfaktor for ham, og jeg ved fra mine snakke med degster, at han havde en følelse af at skulle bevise sig selv hele tiden. Det hang tæt sammen med en NiKo og m0NESY-fremtid, og rygterne havde været der før.
Jeg tror, at hvad der skete, hvorfor degster frigjorde sit fulde potentiale og spillede op til sit absolut bedste, var på grund af lettelsen over, at beslutningen var truffet. 'Jeg skal ikke bevise mig selv mere, jeg kan spille fit'.
Du kan læse HLTVs artikel eller lytte til hele interviewet på her.
Falcons består af:
-
Magisk
-
TeSeS
-
kyxsan
-
NiKo
-
m0NESY
-- -
zonic (Coach)
-
degster (Bænket)