
br0 nyder skatteprocenten og vejret i USA
br0 er taget på eventyr på den anden side af Atlanten, og det betyder, at han ikke bare er med til sin første major, men at han også spiller for et hjemmebanehold i BLAST.tv Austin Major. Vi fik os en snak med danskeren på majorens første mediedag.
Rifleren er en af de tre danske majordebutanter. I OG prøver de at holde kommunikationen meget åben omkring nerver, men det virker ikke til at være noget problem for br0, der også har været i gamet i længere tid, selvom det er første gang til en major.
Selvfølgelig er der en tanke på, at det er majoren, men når jeg sidder og tænker over det, så behandler jeg det som alle andre turneringer, men når jeg ender med at kigge tilbage på den, så vil jeg nok kigge tilbage på den som en major.
Vi har da snakket om, at vi til andre turneringer skal give 100% og til den her skal vi give 101, men nej ikke hvor vi har siddet og snakket om tilgangen, men vi har godt sagt, at det er majoren, og vi skal også respektere hvilket omdømme den her turnering har for CS.
Den første majordeltagelse betyder også de første br0-autografer i spillet. I modsætning til Chr1zN, så er br0 ikke gået shop-amok endnu, da der ikke var så mange af hans klistermærker på markedet, og de var ret dyre, men i løbet af danskerens svar overbeviste han sig selv om, at han nok alligevel ville købe nogle senere på dagen.
Ikke nogen endnu, for jeg så, at i forgårs var der kun to til salg, og man skal også lige tænke på, at jeg gider heller ikke betale den dyreste pris, så jeg venter nok lige... Arh, det kan sgu godt være jeg køber nogle i aften, faktisk, griner br0.
Jo, jeg fik en af mine egne stickers, det var godt nok kun et papirklistermærke, og den har jeg sat på min 5-7, men jeg skal have nogle til AK'en og til Deaglen, som man bruger lidt oftere.
Føltes det lidt specielt at sætte den på din 5-7?
Det gjorde det faktisk, det er et godt spørgsmål. Først og fremmest var det surrealistisk at åbne spillet og se ens eget navn, også når man har spillet spillet så lang tid, som jeg har. Jeg er oppe på 11 år nu. Lige pludselig så sidder man der og kigger på sit eget klistermærke, og så sidder man og sætter det på sit eget våben. Jeg var meget målløs i momentet.

Mere ansvar til danskeren
NRG starter deres majoreventyr mod TYLOO, og det passer br0 rigtig fint. Han er dog slet ikke tilfreds med formatet, hvor der spilles så mange Bo1-kampe til majoren, specielt ikke i CS2 med MR15.
Der er to måder man kan se det på. Man kan kigge på modstanderen, eller man kan kigge på formatet. Det er en bedst-af-en, så hvis du spørger mig, så er det egentlig lidt ligegyldigt, hvem du spiller mod i CS2 til en hvis grad. Jeg synes stadigvæk, at det er tåbeligt, og jeg vil blive ved med at synes, det er tåbeligt, indtil det bliver fjernet fuldstændigt.
På det punkt, så er det en 50-50, men i forhold til at det er TYLOO, vi møder, så føler jeg, at vores chancer er gode. Også stilistisk i forhold til hvordan den asiatiske region spiller CS. Den passer os lidt bedre med den måde vi spiller på, som er lidt en blanding af europæisk og NA. Så tror jeg faktisk, vi har et meget godt modbud på TYLOO.
En blanding af europæisk og NA, hvad betyder det?
Det betyder, at jeg kommer meget med mit præg fra europæisk CS, og det er, at der skal kunne forklares på de ting, man gør, og det skal ikke bare være et terningekast. Nu har jeg spillet i NA i noget tid, og der føler jeg, at nogle af de ting, der sker, det er bare random og folk, der kaster en terning.
Der er ikke så stor en bagtanke eller kontekst til det. Det er ikke så sjovt at spille, hvorimod i europæisk er det lidt sjovere, fordi man kan gå mere i dybden med det. Vi har den simple tilgang fra NA, men vi har stadig det in mente at gå lidt i dybden fra det europæiske.
NRG har Captain America som IGL. nitr0 har været med i toppen af CS i rigtig mange år, også selvom han tog et smut til Valorant i en længere periode. Han og br0 ser spillet på samme måde, hvilket har givet danskeren mulighed for at tage mere ansvar og åbne op.
Vi deler meget syn på spillet, ham og jeg. Han har en god balancegang mellem passiv og aggressiv, og jeg er til dels mere aggressiv. Jeg føler, vi har en meget god tango på T-siderne specielt, hvor jeg kan få lov til at spille og lave nogle lidt vildere ting nogle gange, og at han også tillader det i de calls, han laver. At jeg får mulig for at tage de her åbninger.
Det betyder også, at br0 nogle gange kan fungere som en sekundær caller, hvilket er en stor kontrast til hans tid i Astralis, hvor han var en del længere nede på totempælen i holdet.
Vi spiller meget åbent. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke havde den største stemme på Astralis givet mine positioner, og endda tilbage i Monte, hvor kommunikationen bare var svær. Hvor at jeg nu for første gang føler, at jeg sådan rigtig bliver hørt, hvor jeg også får lyst til at snakke og give mit bud på runder, og det fungerer egentlig meget godt. Jeg skal også finde ro i maven, fordi det også er nyt for mig selv, selvom det egentlig kom meget naturligt. Han styrer meget starten og slutningen af runderne, men hvis jeg har en mid-round, så er det, det vi går med.
br0 blev bænket i Astralis tilbage i september sidste år for at gøre plads til cadiaN. Han havde efterfølgende snakke med de fleste danske klubber og fik også internationale tilbud, hvoraf det mest interessante endte med at falde igennem. NRG var hans andenprioritet, og turen over til den anden side af Atlanten har vist sig at være rigtig god for danskeren, der nu er med til sin første major. Han er generelt rigtig godt tilfreds med at være flyttet over på den anden side af planeten.
Der er jo to ting som dansker, ik? Skatten og vejret. Det siger umiddelbart det meste. Den tredje ting for mig, det er også, at jeg får lov til at åbne et nyt kapitel alene, hvor jeg får lov til at fokusere på mig selv, om det er min træning eller tilstedeværelse mentalt eller det individuelle i CS.
Jeg får en hel masse tid og fokus til bare at gøre, hvad det er, jeg skal gøre, som er at fokusere på min karriere, som er det, der interesserer mig. Det er egentlig den største 'benefit' i det hele. At jeg får så meget tid. Og det er ikke fordi, jeg ikke vil bruge tid sammen med venner og familie, men nu har jeg en reel undskyldning. At jeg er på den anden side af planeten.
NRG spiller deres åbningskamp ved majoren mod kinesiske TYLOO. Kampstart er sat til klokken 19:30, hvis tidsplanen holder.