
ECSTATIC møder bundhold i Finland – WOPA åbner mod ENCE Academy
Den 20. maj starter de nordiske mesterskaber i den finske by Vaasa, hvor ECSTATIC og WOPA jagter en LAN-sejr.
ECSTATIC har trukket norske Nordix, som er det lavest rangerede hold ved turneringen.
ECSTATIC ligger aktuelt på en 37. plads på VRS-ranglisten, men med en turneringssejr i Finland og en præmie på over 330.000 kroner kan de spille sig ind i top 30 og måske sikre sig invitationer til større turneringer.
Nordix stiller med tre nordmænd, hvor sense, den tidligere Apeks-IGL, er på holdkortet, samt to svenskere. De øvrige to nordmænd har ligesom sense tidligere spillet på Apeks’ akademihold.
Vinderen af opgøret møder vinderen af kampen mellem hjemmebaneheltene fra JANO, der har allu på holdet, og svenske Johnny Speeds.
WOPA møder ENCE Academy i deres åbningskamp. Her står vinderen over for vinderen af opgøret mellem 1ADL og Alliance.
De første kampe skydes i gang den 20. maj.
Første runde spilles som Bo1, mens resten af turneringen afgøres i Bo3. Fredag og lørdag den 23. og 24. maj spilles der i Vaasan Sähkö Areena, når semifinaler og finale skal afgøres.
De to danske hold er på hver sin side af bracket, hvilket betyder, at de ikke støder på hinanden før upper eller lower-finalen.
Dust2.dk har en mand på pletten til at dække turneringen tæt og få reaktioner fra de danske hold i Vaasa.