
NY FADÆSE: ASTRALIS MISSER STOR MAJOR-MULIGHED
Svenske Metizport trak sig sejrrigt ud af den skandinaviske duel mellen dem og danske Astralis.
Dermed er Metizport klar til majoren i Austin. Majorbilletten blev sikret med samlet 2-1-sejr.
Opgøret startede ud på Astralis' map, Inferno. Her stod det uafgjort, 6-6, før pausen. Efter pausen kunne Astralis ikke rigtig få spillet til at flyde på T-siden, og det udnyttede Metizport til at vinde det første map 13-9.
Efterfølgende stod den på svenskernes map, Mirage. Her var det også ganske lige inden pausen, om end det ikke stod uafgjort. I stedet havde Astralis sikret sig en smal pauseføring på 7-5.
Efter sidebyttet viste Astralis langt bedre spil på T-siden end på Inferno. De startede ud med at vinde tre runder i streg, og øgede deres føring til 10-5, inden Metizport kom på tavlen igen.
Nu var det så svenskernes tur til at vinde et par runder i træk, men de formåede ikke at gøre det til tre på stribe. I stedet øgede Astralis igen og bragte sig foran 11-7.
11-7 blev også til 12-7 og matchpoint på svenskernes map, inden danskerne lukkede den i 20. runde og sørgede for at det igen var helt lige.
Med Astralis' udligning af den samlede stilling skulle det hele afgøres på Ancient. Her startede Astralis ud på T-siden, hvor de først kom på tavlen i fjerde runde. Herfra var det ganske lige halvlegen ud.
Ved sidebyttet var Astralis bagud 5-7. De fik dog hurtigt udlignet til 7-7. Men herefter tog svenskerne greb om kampen. Med fem runder i træk spillede Metizport sig på matchpoint. Og Astralis fik kun lige pyntet med to, inden det svenske hold lukkede kampen.



Metizport![]() Metizport |
K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 3.0 |
|---|---|---|---|---|---|
Isak 'isak' Fahlén |
55 - 41 | +14 | 80.9 | 70.3% | 1.24 |
Hampus 'hampus' Poser |
45 - 43 | +2 | 87.6 | 76.6% | 1.03 |
Lucas 'L00m1' Haukland |
39 - 37 | +2 | 55.5 | 68.8% | 0.99 |
Adam 'adamb' Ångström |
40 - 44 | -4 | 76.8 | 67.2% | 0.98 |
Nicolas 'Plopski' Gonzalez Zamora |
37 - 44 | -7 | 73.7 | 68.8% | 0.92 |
| K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 3.0 | |
|---|---|---|---|---|---|
Martin 'stavn' Lund |
55 - 39 | +16 | 92.9 | 73.4% | 1.35 |
Victor 'Staehr' Staehr |
44 - 45 | -1 | 71.0 | 73.4% | 1.11 |
Nicolai 'device' Reedtz |
45 - 42 | +3 | 73.6 | 71.9% | 1.10 |
Casper 'cadiaN' Møller |
33 - 44 | -11 | 66.8 | 70.3% | 0.79 |
Jakob 'jabbi' Nygaard |
30 - 50 | -20 | 59.4 | 67.2% | 0.70 |
















Sejren sikrer Metizport en plads videre til majoren i Austin.
Astralis skal til gengæld i kamp igen lige om lidt. De er et af seks hold, der dyster om tre pladser videre til torsdagens "decider"-kampe.
Stillingen i den europæiske MRQ:
3-0 (Videre)
-
OG -
HEROIC
3-1 (Videre)
-
Nemiga -
BetBoom -
Metizport
2-2
-
Astralis -
9 Pandas -
BIG -
B8 -
ENCE -
SAW
1-3 (Ude)
-
BC.Game -
fnatic -
GamerLegion
0-3 (Ude)
-
500 -
PARIVISION
Du er bare sur over Astralis endnu engang smider en kamp for at komme til major.
Du er bare sur over Astralis tabte.. Det er også okay :)
Du har ingen tilhørsforhold udover Astralis hater, offerkort, troll og dem der vinder over Astralis. Du springer mellem mange hold oftest dem som skal spille mod Astralis. Du er ikke andet end en sølle og ussel gloryhunter, hater og troll der går og gemmer sig i busken indtil de taber og når de så vinder trækker du dig tilbage igen.
Kom frem i stedet og vær Astralis hater, det er fint vi skal ikke være fan af det samme hold allesammen det ville sgu være for kedeligt og der skal være plads til banter men det du kommer med er bare straight up opkast og gylle ned i dit tastatur for at være nederen. Men lad vær med at gå og gemme det bag alle mulige hold du pludselig er blevet fan af. Kom frem med dit hate og på en ordentlig måde det tror jeg virkelig mange flere ville have respekt for, istedet for det sædvanlige provokerende bræk du kommer med mr. "Jeg vil gerne diskutere fornuftigt og troller aldrig" som blev til "LETS GO METIZSPORTS DE VANDT OVER ASTRALIS OG JEG HAR VÆRET STILLE I TO DAGE"
Barnet er ret i mange ting. Men den måde at køre det troll her på, det fik jeg nok af i dag.
Så +4 (fordi så mange majors har de dog vundet) 😎
Jeg har haft holdt med heroic hele tiden, frem til start 2025, da der legit intet er tilbage fra det hold jeg startede med at holde med. Så støtter mest de andre danske hold, sashi, ecstatic, tricked, wopa, (OG) osv Det har heller ikke skiftet i mange år..
Var Heroic underdogs da de lå nr 1? Nej, men derfor holdt jeg stadig med dem. Ja holder med de hold der spiller mod astralis, tænker også de fleste bif fans holder med agf når agf spiller mod fck.
Baiter jeg nogen gange? Ja.. Gør andre det mod mig? Ja.. Begge dele helt fair. Men når selv Rasmus sidder her og kalder mig for "sølle" fordi han er sur over Astralis tabte en på papiret let kamp..
Men som jeg har sagt før, så er du et sølle lille menneske. 🙏
Du hopper lidt rundt, hvor det er sjovt at følge med.
Godt du ikke er til fodbold, for så havde du os der været den ringeste fan.
Det er okay at være sur over ens hold tabte, var sgu heller ikke i godt humør efter Heroic tabte majorfinalen i Rio til VP..
Jeg forventer også klart at Astralis bliver kørt over af BIG også kan vi nyde de bedste hold i Austin 😊



Cadian er vitterligt ligesom de der noobs man bare hard abuser på faceit, manden kan jo ikke engang styre sin sens, han flyver rundt med musen ligeså snart han er en enemy og ikke nok med han INTET rammer, så er han også tilbage i clutches konstant og han har ikke vundet 1 siden han spillede i heroic
Med de spillere, budget, lønninger så jubler jeg sgu ikke over det her.. Ved ikke hvad du forventer.. De sidder med en core fra en majorfinale + device..
Du er så lille et menneske!
Og så kan du komme med dit vrøvl om at blive personlig.
Men det måden du skriver på, du søger kun en ting, og det ser du allerede i det her kommentarspor. Well played knægt!
Det er primært dig som er sølle pt, sorry to say.
Hvis man er fan af Astralis burde man gå sammen med andre fans og kræve forandring. Det hold er fuldstændig håbløst. Til at lukke op og skide i.
Jeg giver simpelthen op!
Alt det hunt siger er jo super nemt. Når man ikke er fan?
Selvfølgelig er vi enige om, at de ikke spiller op til det de burde.
Men jeg har fandme ikke svaret til hvorfor. Har en af jer Cs guru'er det? 😁
Man plejer at lave sjov med fodbold fans der ved bedre end trænerne osv...
Men her snakker vi om et eksempel HVOR FANS RENT FAKTISK VED BEDRE END ASTRALIS' LEDELSE! Jeg garanterer dig for at brugere herinde ikke kun har langt flere timer i CS, men også flere timer som seer.
Der er bogstavelig talt fyldt med ægte eksperter herinde - svarende til alle der har været i nærheden af Superligaen i fodbold. Og Astralis' ledelse har aldrig fucking rørt CS.
Så hvordan fanden kan man være overrasket når folk herinde sidder og siger at tingene er helt ude og skide. Og rent faktisk kommer med mange konstruktive forslag.
De sidder med 4 major finalister på holdet og de sidder og pisser i bukserne over at møde et hold som METIZPORT, altså de er blandt de dårligste hold til hele MRQ'en og de får Astralis til at ligne et ACD. hold.
Men hans måde at søge det på, det bare opkast.
Han søger kun en reaktion, intet andet. Og samt han tager den nemme vej. 😊
Kom nu drenge altså.
Der bliver sku lavet for mange fejl. Og jeg peger satme på cadian! Store fede støvler hele tiden.
Men kom igen. Danmark hepper på jer!



Han ender altid ud i en situation hvor han dør i siden, ryggen eller med granater i hånden, og clutches læser han modstanderne helt forkert.
Er slet ikke fan af ham, at han så ligger i bunden statsmæssigt nu hvor kampen er ovre er slet ikke en overraskelse overhovedet med den performance der bliver lagt for dagen :(


Nu spiller stavn godt igen, men de taber stadig. Jeg synes det er svært at udpege, hvad det er, som ikke fungerer for Astralis. De burde slå metizport over en BO3 anytime, men igen formår de at finde måder at tabe på.


astralis er desværre 1til1 manchester united. uanset hvilket lineup de har, er de sutte ringe.
tog man en spiller fra astralis vil den person, spille bedre på et andet hold.















