
NIP er allerede i elimineringsfare
Det var ikke den kønneste kamp ved RMR'en.
NIP så ud til at skynde sig ned til elimineringskampene i 0-2-bracket, da de kun fik to runder på T-siden af Overpass.
Men så skiftede holdene sider, og AMKAL havde lige så svært ved at finde runder på offensiven.
12-12 og overtid og her handlede det for alvor om at vinde de flygtige runder på T-siden.
I de første to gange overtid formåede holdene kun en enkelt runde på T-siden hver, men i tredje OT fik AMKAL hul på bylden og lukkede til sidst kampen 22-20 med to vundne runder på T-siden.
Dobbelt næsten-æg
De to andre 0-1-kampe var slet ikke lige så tætte.
Begge russiske mandskaber vandt deres kampe 13-1 og var derfor tætte på at uddele det første æg ved RMR'en.
Først var det 9 Pandas med seized, der ikke gav portugisiske SAW et ben til jorden, hvor fire spillere ikke mønstrede mere end fire kills hver.
Herefter var det BetBoom, der med en 12-0 halvleg bare skulle vinde pistolrunden for at fuldføre en fejlfri kamp.
Men igen kunne det udspillede hold sikre sig en enkelt runde, før de måtte se nederlaget i øjnene.
16 hold fra RMR A kæmper om pladser videre til majoren i København.
For at gå videre til majoren kræver det tre sejre i gruppespillet, mens man med tre nederlag er ude af løbet. Specielt er det dog for hold, der går 2-3, da disse går videre til Last Chance Qualifier, hvor der er yderligere én plads videre.
De første kampe spilles som Bo1, indtil man har enten to sejre eller to nederlag. Herfra bliver det Bo3-kampe.
Sådan har holdene klaret sig indtil videre
1-0:
FaZe
G2
NAVI
Falcons
fnatic
Virtus.pro
Eternal Fire
Enterprise
1-1:
9 Pandas
AMKAL
BetBoom
0-1:
KOI
3DMAX
0-2:
NIP
Into the Breach
SAW











































