Tilmelding til CEPTER Divisionerne lukker
13D : 21T : 15M : 11S
cadiaN må se sig skuffet med et nederlag til BIG, og skal nu spille i lower bracket i kampen om pladser til slutspillet.

Heroic bliver nedlagt af BIG

Heroic tabte overraskende til BIG 2-0 i kampen om finalepladsen i gruppe B i ESL Pro League, hvor Heroic var storfavoritter til at vinde den.

Der var ikke mange inden dagens kamp, som havde troet på en sejr til BIG over de danske stjerner fra Heroic. BIG har sikret sig en plads i slutspillet, mens Heroic skal en tur forbi lower bracket ligesom deres landsmænd fra Astralis.

Vildt comeback af Heroic
Kampen startede ud på Ancient, hvor det tidligt lignede en storsejr til tyskerne, der kom foran 14-4. Det endte dog med 15-15, efter et comeback hvor BIG forspildte seks chancer for at lukke mappet tidligt.

Der skulle spilles overtid 3 gange før BIG kunne række hænderne i vejret. De vinder mappet 25-23. Heroic havde specielt svært ved at håndtere Krimbo, der spillede en fantastisk map på Ancient.

Krimbos dag
Krimbo fortsættede sit fremragende spil på Inferno, som det andet map. Netop omtalte Krimbo lukkede selv kampen til sidst med et kill på stavn, og vinder 16-13 på Inferno. BIG har hermed sikret sig billet til slutspillet, dog skal de først spille en finalekamp i gruppe B, mod vinderen af kampen mellem MIBR og ENCE.

HEROIC
0 - 2
BIG
Alle maps
HEROIC K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Danmark Jakob 'jabbi' Nygaard 64 - 50 +14 79.8 79.2% 1.21
Danmark Martin 'stavn' Lund 49 - 57 -8 80.7 68.8% 1.04
Danmark Rasmus 'sjuush' Beck 51 - 55 -4 74.5 70.1% 1.01
Danmark René 'TeSeS' Madsen 44 - 61 -17 67.3 70.1% 0.90
Danmark Casper 'cadiaN' Møller 39 - 50 -11 53.0 64.9% 0.79
BIG K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Karim 'Krimbo' Moussa 66 - 42 +24 90.0 81.8% 1.39
Johannes 'tabseN' Wodarz 56 - 53 +3 89.1 81.8% 1.22
Mateusz 'mantuu' Wilczewski 52 - 48 +4 68.0 75.3% 1.13
David 'prosus' Hesse 54 - 53 +1 77.6 71.4% 1.07
Elias 's1n' Stein 43 - 52 -9 60.6 61.0% 0.83
#1(Med 0 svar)
7. september 2023 kl. 19:57
olsen225
puha kan blive en lang turnering for dem
#2(Med 2 svar)
7. september 2023 kl. 20:08
RasmusRoev
Er jabbi allerede startet med at grinde cs2 på sit værelse? :P

Spøg til side. Big læste og spillede dem altså ud på inf. Den kamp var slet ikke så tæt, som resultatet hentyder.
#3(Med 1 svar)
7. september 2023 kl. 21:15
ZoNe
Nu var det jo også en svær pulje Heroic var havnet i så forståeligt med en tabt kamp 😉
#4(Med 0 svar)
7. september 2023 kl. 21:50
RasmusRoev
HAHAHAHA :P
#5(Med 0 svar)
7. september 2023 kl. 21:53
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Der kan da ikke gå lang tid før Astralis nupper deres første plads i Danmark ;)
#6(Med 13 svar)
7. september 2023 kl. 21:54
MemphisONE
hunt hvad går der galt?
#8(Med 12 svar)
7. september 2023 kl. 22:47
Hunt
Heroic spillede dårligt og tabte kampen?
#9(Med 11 svar)
7. september 2023 kl. 23:07
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Føler lidt de spiller på det niveau, vi efterhånden er vant til at se dem spille på :)
Længe siden man virkelig har været blæst bagover af heroics niveau føler jeg.
#10(Med 10 svar)
7. september 2023 kl. 23:10
Hunt
"efterhånden er vant til at se dem spille på"
"Længe siden man virkelig har været blæst bagover af heroics niveau"

Ro på ikke mester, Heroic vandt en tier 1 turnering for 6-7 uger siden.. Vi snakker en dårlig start på sæsonen, for alt vi ved har de niveauet når vi når playoff og vinder hele turneringen. Det er der trods alt ingen andre (Astralis) der har et topniveau der er bare tæt på..
#11(Med 9 svar)
7. september 2023 kl. 23:15
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Ja de er gode i Blast og i Blast kvals! Den skal de have! :)
Jeg tror du skal et smut forbi HLTV, der er mange du kan diskutere med, fordi der bliver Heroic da godt nok slagtet for deres niveau.

Men jo vist, Heroic er gode i Blast events. "Hvor der ikke er crowd"
#12(Med 8 svar)
7. september 2023 kl. 23:16
Hunt
Top 2 Katowice
Top 2 Rio
Top 4 Major
Sejr Blast
Top 6 Cologne
Top 4 Gamers8

Føj hvor skidt, det er også kun blast.. Skal vi ikke lige se Astralis overhovedet nå en major først? Det er tæt på 4 år siden sidst efterhånden.. Dengang niveauet var lavere
#13(Med 5 svar)
7. september 2023 kl. 23:25
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Tror du Comedian konstant er tilfreds med en top 2-6 placering, når de endda nærmest altid er sikret en plads i slutspillet grundet de altid møder tier million hold i starten pga seed? :)
Er da ligeglad med hvornår Astralis sidst vandt, hvad skal jeg bruge det til når vi snakker Heroic. :)

Sejr sidste 2 mdr:
- Rooster (105)
- GamerLegion (Med 2 nye spiller & taber endda et map)
- Falcons (55)
- TheMongolz (24)
-Monte (14 + Ny spiller)

Nederlag til ENCE, Astralis, BIG og ENCE igen

Du skal ikke bilde mig ind at du synes det er tilfredsstillende.
#18(Med 4 svar)
7. september 2023 kl. 23:40
Hunt
Der har bare heller ikke været så mange kampe, så 9 kampe på 2 måneder er svært at sige så meget om.. Kontra en længere periode med flere turneringer og flere kampe.

Om jeg/dig/andre er tilfredse kommer helt an på hvad man forventer. Hvis man forventer at Heroic er verdens bedste hold og vinder alt? Så er det skidt ja. Forventer man omvendt at Heroic er top 3-4 stykker og når finale/semi/kvart eller min playoff i de største turneringer? Så er det godt nok.
#19(Med 3 svar)
8. september 2023 kl. 00:04
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Playoff er de jo nærmest altid selvskrevne til i og med de har så lette modstandere. Jeg mener bare ikke at man kan se sig tilfreds med en top 3-4 og det er jeg 100% også sikker på at de heller ikke selv ser sig tilfredse med.
Men hvis de som du selv nævner kunne acceptere en top4 placering og ikke altid skulle ud og komme med undskyldninger når de taber og kører så hårdt på de er verdens bedste når de så endelig vinder, så er jeg sikker på at mange flere ville have respekt for dem som hold og måske endda heppe på dem.
Cadian ligger så meget unødvendigt pres på sine unge spillere ved konstant at komme med arrogante udtalelser.
#24(Med 2 svar)
8. september 2023 kl. 10:53
Hunt
Læs mit svar igen?
#27(Med 1 svar)
8. september 2023 kl. 11:11
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Hvorfor?
#28(Med 0 svar)
8. september 2023 kl. 13:17
Hunt
Det virker ikke til du forstod hvad jeg skrev?
#22(Med 1 svar)
8. september 2023 kl. 07:24
Madsen
Heroic choker altid når det gælder mest de kan ikke en skid

Husker du Rio majoren? Free win i finalen men fjolserne formår at smide kampen til outsiders
#25(Med 0 svar)
8. september 2023 kl. 10:54
Hunt
Så de sidste 2 finaler de vandt i blast var også chokes?
Tænker faze og vitality ellers var/er rer gode hold.
#7(Med 1 svar)
7. september 2023 kl. 21:57
EwoKeY
Hvor gemmer legenden sig henne?. Der skal ord på det her resultat.
#20(Med 0 svar)
8. september 2023 kl. 00:24
eyM
Noget med honeymoon, uheld og træls vindretning.
#14(Med 2 svar)
7. september 2023 kl. 23:25
JakobHelms
Kæft Krimbo er en chef, men Heroic lignede godt nok heller ikke sig selv, som de også selv har været ude at snakke om. Super fint at få gjort Ancient respektabel, ærgerligt man ikke får lukket den, men det lignede at det sgu lige så godt kunne hedde 16-4.

Jeg glæder mig til at se hvordan resten af turneringen går for dem. På den ene side synes jeg slet ikke det er et problem hvis Heroic for en gangs skyld har et group stage exit, men på den anden side synes jeg det ville være ret ukarakteristisk ikke at kunne få vækket holdånden og komme tilbage efter et tab - det er trods alt meget sjældent Heroic taber flere kampe i streg, så jeg ville godt nok være overrasket, og tænke man virkelig skulle hjem og få styr på tropperne, hvis de taber til MOUZ fredag og så MIBR/ENCE/Monte om lørdagen.
#17(Med 1 svar)
7. september 2023 kl. 23:35
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Men hvor mange gange kan vi efterhånden bruge "At de ikke ligner sig selv" jeg føler lidt at det er en ond sprial de er inde i, at hver gang de møder modstand så går de i stå, de ligner ofte et sygt desperat hold og nogle af de ting de af og til gør, får jo tankerne ind på en ganske normal pug kamp for mindre gode spillere, det ser ofte så tilfældigt ud.
Hvis de ender med at ryge ud i Group stage, vil jeg våge og påstå at man måske skal begynde at kigge på sammensætningen af holdet, fordi udefra set så har de alle muligheder for at blive dominerende, de er unge og sulte alle sammen, men spillere som Stavn og Teses falder alt for ofte fuldstændig igennem. Sjuss ligner også ofte en mand som halter efter, men han er trodsalt undskyldt pga hans positioner han spiller.
Cadian skal også begynde at spille lidt mere med hovedet og ikke altid have det under armen, de taber virkelig mange runder på at han tager dumme peeks eller beslutninger.
Inderst inde håber jeg lidt på de ryger ud, så vi måske kommer til at se nogle ændringer i form af roller, spillestil, spillerskift måske, selvom jeg ikke umiddelbart kunne lure hvilken spiller der skulle erstattes eller erstattes med.
#21(Med 0 svar)
8. september 2023 kl. 00:40
JakobHelms
Jeg synes det er for tidligt med udskiftning, men enig i at jeg godt kunne se TeSeS ryge, hvis det forstætter. For mig er det - trods tiden de har været sammen - holdspillet der ikke fungerer helt.

Jeg synes altså ikke, at det er længe, det har været slemt. Det er kun kampen her og så kampen mod Astralis, som de har tabt efter spillerpausen, som var mod hold der (i min optik) var niveau lavere end dem. Deres eneste to andre tab er til ENCE, og det synes jeg er OK. Det største problem for mig er, at de har virket usolidei deres spil, og det tror jeg bestemt stadig man kan nå at fikse, og jeg synes kun det er i den sidste max halvanden måneds tid, at det har været tydeligt. Det er jo ikke ligefrem fordi folk har givet dem et halvt år at løbe på med det om, at de ikke ligner sig selv :-).
#15(Med 0 svar)
7. september 2023 kl. 23:25
Kristja
Der er langt i mellem Vitality/g2/Ence og så Heroic trods de alle ligger i top4.
#16(Med 15 svar)
7. september 2023 kl. 23:33
TheOneAndOnly
De er færdige, Astralis havde sine dage hvor det hele gik ned, Det er så deres tur nu.
#23(Med 14 svar)
8. september 2023 kl. 10:17
Suroma
Enig, Heroic er på vej ud. Som skrevet så mange gange, når det gælder forsvinder de ud af serveren. Deres timeglas er ved at rinde ud......
Og Hunt, dine augmenter om Astralis er dårligere, er irrelevante det handler om Commedian og hans drenge der ikke kan nå til tops i de store tuneringer.
#26(Med 13 svar)
8. september 2023 kl. 10:56
Hunt
Astralis er en del dårligere stadig, ro på ikke mester 😂
#30(Med 1 svar)
8. september 2023 kl. 18:27
Suroma
Men fakta er at dit hold tabte til nr. 22 på ranglisten......
Og igen det har intet med Astralis at gøre, det handler om Heroic som taber igen og igen.......
#31(Med 0 svar)
8. september 2023 kl. 19:14
Hunt
Vi snakker en kamp... For alt vi ved kan Heroic ende med at vinde hele EPL og så går et enkelt nederlag nok
#33(Med 10 svar)
8. september 2023 kl. 22:01
kombardo
baseret på hvad? Heroic har ikke kunne slå andre hold end mongelz, monte og gamerlegion (uden siuhy og iM) i de sidste 3 turneringer. De kan ikke engang hamle op mod hold udenfor top20 længere som BIG. Astralis kørte dem over ligesom BIG gjorde det og nu mouz. Vi snakker ikke kun om én kamp eller én dag hvor de ikke performer.
#34(Med 9 svar)
8. september 2023 kl. 22:08
Hunt
Baseret på mere end 10 kampe/2-3 turneringer?

En dårlig periode/et par dårlige turneringer nedgør ikke alt inden. At Heroic nu har spillet det dårligere rykker dem jo også ned som nr. 4 efter EPL (medmindre de får det vendt). I stedet for at være med om top 1-2 stykker, som før sommerpausen. Vi har sådan en "ranking" hvor vi visuelt kan se det løbene, ret smart faktisk.
#35(Med 8 svar)
8. september 2023 kl. 22:18
kombardo
"En dårlig periode/et par dårlige turneringer nedgør ikke alt inden." Nej lad os leve i fortiden i stedet. 3 turneringer er ikke ingenting og måden de taber er jo helt håbløst at se på.
Vi har sådan set flere rankings og alle har deres fejl og mangler. Heroic er jo heller ikke top4 på nuværende tidspunkt så meget må da være klart for alle.
#36(Med 7 svar)
8. september 2023 kl. 22:21
Hunt
Fortiden eller 6 uger, det er ikke det samme. Astralis fans lever i 2018 er at leve i fortiden. At jeg holder på et resultat for 6 uger siden er ikke det samme. Der sejler din tidsfornemmelse altså..
#37(Med 6 svar)
8. september 2023 kl. 22:25
kombardo
6 uger er lang tid i CS når man har brugt de 6 uger på at blive jordet af alle hold selv udenfor top20.
Lever Astralis fans i 2018, hvorfor skulle de det. Hvad skete der i 2019 og 2020? Blev de ikke årets hold i disse år og vandt samtlige majors i 2019? Og du snakker om at min tidsfornemmelse sejler? Er du lige startet med at følge scene eller prøver du bare at lyve dig igennem dine fejlslagende argumenter?
#38(Med 5 svar)
8. september 2023 kl. 22:30
Hunt
6 uger er ikke så lang tid igen, det er hvad 3-4 events siden (well 1 hvis det er omkring EPL)

Så vi snakker altså astralis fans kan leve 3-4 år tilbage i tiden er super duper, men jeg kan ikke skrue tiden 6 uger tilbage for at få lidt mere kontekst på end 2,5 turnering? Altså UNDER 10 kampe i alt og folk råber op om at Heroic nu er lort og lign

Det er som nationen på EB, FCK taber en kamp og nu er de lort og ugen efter gør FCM det samme og er også lort nu
#39(Med 4 svar)
8. september 2023 kl. 22:35
kombardo
3 events i streg hvor de bliver ydmyget er i

Hvor påstod jeg at Astralis fans burde leve i fortiden? Jeg anfægtede dit lousy forsøg på at få det til at virker som endnu flere år tilbage siden de faktisk var på toppen.
2,5 turnering? hvor får du den halve fra? De har været lort i Cologne, lort i gamers8 og lort i EPL.
Og nej man kan ikke bare se bort fra 3 turnering fordi de spillede bedre til en hel anden turnering før det, hvorfor skulle det godtgøre at de har været pinligt ringe i 3 turneringer i streg?

Var det ikke din egen reaktion da Astralis tabte til 00Nation efter at have smaskest heroic ud af Cologne?
#40(Med 3 svar)
8. september 2023 kl. 22:37
Hunt
Kvartfinale i cologne
semi i gamers8

= ydmyget lol
#41(Med 2 svar)
8. september 2023 kl. 22:39
kombardo
Kvartfinale i Cologne og på hvilken basis? At slå mongelz og Monte (vel at mærke med nød og næppe)
Semi i gamers8 ved at slå Falcons og Gamerlegion.

Første semi-gode hold de møder og boom de ryger ud.
#42(Med 1 svar)
8. september 2023 kl. 23:01
Hunt
2x Ence som er top 2-3-4 hold sammen med Heroic
1x Astralis, fair en svupser

EPL er gruppen ikke engang spillet færdig endnu..
#43(Med 0 svar)
8. september 2023 kl. 23:03
kombardo
Hvis de ikke engang kan tage ét map fra BIG var Astralis vist ikke en svupser.
Og du holder altså stadig på at heroic i deres nuværende form er top 2-3-4?, det er jo vanvittigt hahah
#29(Med 1 svar)
8. september 2023 kl. 16:56
Awwdor
Når der er en Heroic artikel og der er 20+ kommentar så ved man at Hunt har været forbi😁
#32(Med 0 svar)
8. september 2023 kl. 19:15
Hunt
Det er jo folk som ved jeg giver et svar hvis Heroic har tabt, og også omvendt får jeg massere af svar når Astralis taber :p
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.