
Astralis vinder årets sidste turnering
Astralis vinder årets sidste turnering, IEM Global Challenge, med en 3-0-sejr over amerikanske Liquid i finalen. Dette er deres fjerde trofæ i 2020, og her følger hele 1,2 millioner danske kroner.
For mange var en finale mellem rivalerne Astralis og Liquid drømmescenariet, men det blev en forholdsvis kort fornøjelse, da Bo5-serien blev afgjort på bare tre maps.
Danskerne gjorde krav på finalens første map efter en 14-6-føring. Det lykkedes Liquid at tilkæmpe sig yderligere fem runder, før Astralis, anført af en skarptskydende Magisk, lukkede ned amerikanerne.
Dernæst stod den på Liquids valg, Overpass, der så ud til at blive en kort omgang, da Astralis udviste dominans med en 13-2-stilling på CT-siden. Stewie2k og kompagni påbegyndte dog et comeback, da det blev deres tur til at bære de blå uniformer.
device afgjorde mappet i 27. runde, hvilken så både han og dupreeh ende med en formidabel 1.70 rating på Overpass.
Trods en ihærdig indsats fra Liquids EliGE på Dust2, formåede Liquid ikke at vende seriens gang på Dust2. device diskede op med et fænomenalt ace, der sikrede Astralis deres 15. runde, og kort efter fulgte sejren.

Præmie- og pladsfordelingen i IEM Global Challenge:
- 1. plads:
Astralis ~ 1.210.000 kr.
- 2. plads:
Liquid ~ 607.000 kr.
- 3.-4. plads:
NaVI ~ 303.400 kr.
- 3.-4. plads:
BIG ~ 303.400 kr.
- 5.-6. plads:
FURIA ~ 180.000 kr.
- 5.-6. plads:
Vitality ~ 180.000 kr.
- 7.-8. plads:
Heroic ~ 120.000 kr.
- 7.-8. plads:
Complexity ~ 120.000 kr.
Astralis er i øjeblikket rangeret som verdens andenbedste hold under franske Vitality, som endte på en 5.-6. plads i turneringen. Om aftenens finalesejr er nok til at generobre titlen som verdens nummer ét, vil vise sig, når HLTVs rangliste opdateres i morgen.
Desuagtet slutter danskerne på toppen efter et turbulent år med indførelsen af et seksmands-roster og sygemeldinger. Trods et nederlag i finalen i den netop afsluttede BLAST-turnering, lykkedes det altså alligevel danskerne at få deres fjerde trofæ i år.