
Donk i verdensklasse giver æg til 100 Thieves
Spirit er det ottende og sidste hold, der har kvalificeret sig til BLAST Bounty Season 2 LAN Finals i Malta. Det skete efter en 2-1-sejr over 100 Thieves, hvor især donk stjal rampelyset med en præstation, der vil blive husket længe.
Serien begyndte på Anubis, hvor Spirit kom bagud 10-6, men med en stærk CT-side vendte de opgøret og sikrede sig en 13-11-sejr. På Mirage slog 100 Thieves dog stærkt tilbage. Den danske rifler sirah var blandt nøglefigurerne i en dominerende indsats, som gav 100 Thieves en 13-4-sejr og sendte serien ud på et afgørende tredje map.
Dust2 blev imidlertid en magtdemonstration fra Spirit. Donk åbnede mappet med en spektakulær 1-mod-3-clutch og fortsatte med at dominere fra første runde. Allerede efter syv runder stod han med en score på 16-4, og Spirit gav aldrig modstanderen en chance. 100 Thieves blev sendt ud med et ydmygende 13-0-nederlag, mens donk sluttede kampen med en rating på hele 2,84 – den højeste i hans karriere.
Se Donk's 1v3 clutch her, som kickstartede Spirit:
Sejren betyder, at Spirit nu er klar til LAN-finalerne som turneringens eneste top-10-hold. Organisationen har allerede vundet BLAST Bounty to gange tidligere, og med den form, holdet viste i afgørelsen mod 100 Thieves, bliver de betragtet som en af de helt store favoritter til endnu en titel.
For 100 Thieves ender kvalifikationen med en skuffelse, men holdet kan samtidig tage flere positive ting med videre. De leverede stærke præstationer mod både Falcons og Spirit og viste, at den nye opstilling under Gizmy allerede har potentiale til at udfordre nogle af verdens bedste hold.

























