
Endnu en spiller er ude af Peak Esport
Peak Esport er nu nede på tre spillere, da de i går mistede Johnny, og i dag er det deres ingame leader, Zik, som får sparket. Det skriver dinesen på Twitter.
PeakEsport er i øjeblikket nummer ét i 1. Division X, men trods den lovende placering har det været nødvendigt at flytte rundt på brikkerne.
Først tog Johnny afsked med holdet i går, hvor Zik fortalte til Dust2.dk, at der var personlige problemer på holdet, men nu er det Zik selv, som ryger ud af holdet.
Dust2.dk tog derfor fat i dinesen for at få en forklaring på afskeden med Zik, hvor en af årsagerne for sparket er, at resten af holdet ikke var enige med de anvendte taktikker.
Vi har valgt at stoppe samarbejdet med Zik. Vi så ingen anden udvej, da vi var uenige i den calling-style, der blev brugt. Derudover var der andre faktorer, der spiller ind, men det vil jeg ikke komme nærmere ind på her.
Vi er allerede i dialog med nye spillere, men vi er åben for henvendelser til en af os tre. Vi går stadig efter at kvalle til POWER Ligaen, men vi spiller stadig med det gamle lineup sæsonen ud, som det ser ud nu.
Hvorfor vi mister to spillere på to dage, er et tydeligt tegn på, at noget var helt galt. Vores resultater stemte ikke overens med vores forventninger, og vores tilgang til måden, der skulle spilles på, var forskellige. Der er derfor nødt til at komme andre boller på suppen.
Peak Esport består derfor i øjeblikket af følgende tre spillere:
dinesen
kev
Xpree
Peak Esports næste kampe i 1. Division finder sted søndag den 2. februar, hvor de skal dyste mod AaB klokken 19:00 og Campus Vejle * Spar Nord.