
Astralis er klar til den udsolgte arena
Astralis har netop besejret G2 i Odense, og derfor er danskerne sikre på at gå videre til slutspillet, som spilles for fulde tribuner fra fredag til søndag.
De to hold startede med at støde sammen på Dust2, og allerede fra kampens start var det et spændende opgør, der bølgede frem og tilbage.
Både G2 og Astralis diskede op med flot spil, og seerne var derfor underholdt hele vejen igennem, men Astralis' fans endte desværre ikke med at juble, da G2 lige akkurat var bedre end Astralis i enkelte afgørende situationer.
Næste map var Inferno, og her startede G2 bedst, men Astralis spillede sig tilbage i kampen og gjorde det helt lige.
Endnu en gang fik seerne rigtig god underholdning, for holdene spillede stort set lige godt, og det var derfor nogle meget tætte runder mod slutningen, og det måtte jo næsten ske; overtid.
I overtiden var Astralis det bedste hold, og de endte med at vinde 4-0, da Xyp9x, hvem ellers, fristes man til at spørge, leverede et fantastisk 1v3 clutch.
Det hele skulle derfor afgøres på Train, og her fortsatte det med at være en neglebider, der bød på flere tætte runder. Det var dog det franske hold, som var foran ved pausen efter at have vundet otte runder som CT.
Danskerne viste sig dog at være endnu bedre som CT, og selvom G2 virkelig kæmpede, lykkedes det lige nøjagtig ikke at slå danskerne.

Astralis skal stadig spille en enkelt kamp mere i gruppespillet i morgen mod enten mousesports eller Liquid. Vinderen af det opgør er direkte i semifinalen lørdag, mens taberen skal spille kvartfinale fredag.