Brasiliens nederlag til Norge udløste ragnarok i kommentarfeltet på Neymars steam profil.

Norske fans spammer flag på Neymars Steam-profil

Brasilien blev slået ud i ottendedelsfinalen ved VM i søndags.

Fans har spammet norske flag i kommentarfeltet på Neymars Steam-profil efter Brasiliens nederlag i ottendedelsfinalen ved VM i søndags.

Kommentarerne kommer på baggrund af, at Neymar skubbede til flere af Norges spillere mod slutningen af kampen.

Efter at billeder af kommentarerne gik viralt på sociale medier, begyndte brasilianske fans at svare igen ved at poste brasilianske flag og opmuntrende beskeder til landsholdets anfører. Alligevel fortsætter de norske flag med at dukke op på spillerens profil, hver gang siden bliver opdateret.

Brasilien blev i søndags slået ud af VM efter et 1-2-nederlag til Norge. Norges to mål blev scoret af Erling Haaland, mens Neymar scorede på et straffespark for Brasilien. Det var dog ikke nok til at redde de femdobbelte verdensmestre, som dermed må vente til næste VM med at forsøge at vinde deres sjette VM-titel.

Med sejren over Brasilien er Norge klar til kvartfinalen, hvor holdet møder England. Englænderne sikrede sig avancement med en 3-2-sejr over Mexico på Estadio Azteca. Kvartfinalen mellem Norge og England spilles lørdag den 11. juli klokken 23:00 i Miami.

Herunder ses et eksempel på, hvordan Neymars Steam-konto er blevet dekoreret med norske flag. Billedet herunder er fanget af Dust2.com.br, der ligeledes har berettet om historien i denne nyhed.

Foto: Steam - Dust2.com.br

Nyhedsmediet Dexerto opfangede ligeledes de norske flag på Neymars Steam-konto og delte dem på X, hvilket kan ses i opslaget herunder.

#1(Med 0 svar)
7. juli 2026 kl. 23:02
WitaCasts
Dust2.dk Caster
Dust2 fantasy vinder
God lir
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.