
Linx Legacy færdig i København
Det eneste danske hold er ude af den sjette udgave af Parken Challenger Championship. Linx Legacy har nemlig netop tabt med 1-2 til A Great Chaos i lowerbracket.
Linx Legacy tabte tidligere på dagen til BASEMENT BOYS i slutspilelts første runde, mens A Great Chaos blev sendt ned i lowerbracket af device og kompagni.
Holdene skulle derfor spille om overlevelse, og det startede på A Great Chaos' map, Mirage. Her bragte det internationale hold sig foran med 8-4 ved pausen og vandt sikkert 13-7.
Danskerne gav dog ikke op uden videre. På det andet map, Overpass, viste en storspillende Ryxxo vejen mod et tredje map. AWP'eren sluttede med en rating på 2.26.
Afgørelsen fandt sted på Nuke, hvor holdene i første halvleg var forholdsvis lige. Efter sideskiftet tog Chaos-mandskabet dog over mappet og vandt med 13-6.
Linx Legacy er derfor sammen med HAFO ude af slutspillet i København. Senere i aften skal A Great Chaos møde taberen af kampen mellem Gatorian og Acend.

















