kyxan fra Falcons fik få timers søvn, da han spillede med ved IEM Rio 2026.

Søvnløs kyxsan efter bænkning: "Håber aldrig, I skal prøve det samme"

Efter Falcons' nederlag i semifinalen ved IEM Rio 2026 trådte en tydeligt berørt kyxsan frem. Kaptajnen havde allerede inden turneringen fået beskeden om sin bænkning, og det har sat dybe spor i motivationen og nattesøvnen.

Falcons måtte se sig slået af Spirit i semifinalen, og kort efter kampen stod holdet samlet til en alvorlig snak om fremtiden. Her satte den nu forhenværende kaptajn, kyxsan, ord på den umulige situation, han har befundet sig i, siden han fik beskeden om, at hans tid på holdet er forbi.

Det fortæller han i Falcons' blog fra IEM Rio 2026.

Jeg er ked af det, hvis jeg ikke bidrog med så meget ved dette event, men det er bare svært at finde motivationen. I nogle af kampene kan jeg tage ansvaret for det, men det er bare rigtig svært at spille efter de nyheder, jeg har fået. Jeg håber aldrig, at I skal prøve det samme. Både inde og uden for spillet. Jeg har ikke sovet mere end fem timer, og det er bare svært overhovedet at fungere, fortæller en hudløst ærlig kyxsan i Falcons' nyeste bag-om-video.

En kaptajn under pres

Det er sjældent, at fans får så direkte et indblik i den mentale tilstand hos en spiller, der ved, at han er på vej ud. kyxsan lægger ikke skjul på, at de professionelle forventninger har været svære at leve op til, når fundamentet under ham blev fjernet midt i en af årets store turneringer.

Selvom Falcons leverede et flot resultat ved at nå semifinalen og senere hen sikrede sig en tredjeplads, var det tydeligt på serveren, at kaptajnen ikke spillede med sit sædvanlige overskud. Med bænkningen og erhvervelsen af karrigan skal den makedonske IGL ud og finde sit næste hjem.

#1(Med 11 svar)
5. maj 2026 kl. 20:37
uedzorn
Var det ikke ligenetop her at han skulle være motiveret til at smadre alt; intet at tabe og alt at vinde? Se det som en jobsamtale som du kan ace'e.
#2(Med 3 svar)
5. maj 2026 kl. 21:07
Kristja
Det lyder bestemt som en svag mentalitet unægteligt, omend man kan forstå han er ramt på følelserne.
#3(Med 2 svar)
5. maj 2026 kl. 21:22
Gr1bben
Svag mentalitet? Det forstår jeg ikke kan du ikke uddybe det. Han fortæller realiteten af 85% af hvordan alle mennesker ville føle, jeg tror ikke det er anerledes end på en almindelig arbejdsplads, har set mange i løbet af årene gå mentalt ned efter de fik en fyreseddel det er aldrig sjovt, vi er trods alt kun mennesker med følelser.
#7(Med 1 svar)
6. maj 2026 kl. 08:10
Kristja
Der er en væsentlig forskel på at få en fyreseddel på en alm arbejdsplads og i et computerspil hvor det er dine præstationer der skal sælge dig videre hurtigst muligt.

Skal du forestille at være en leder på et hold, så skal du også kunne klare et skifte med oprejst pande. Han må jo tydeligvis have fejlet på sin post siden han bliver afskediget = han skal oppe sit game, og hvilken bedre mulighed får han, end at spille en fremragende sidste turnering?

Jeg anfægter heller ikke, at jeg ikke forstår han er påvirket af det. Jeg siger bare at han måske skulle holde det tilbage til efter turneringen, i det hele taget skulle han måske slet ikke udstille sig selv i et negativt lys efterfølgende, med mindre han håber på at få et nyt hold på et medlidenheds grundlag.

Jeg er med på det lyder hårdt at stille det sådan her op. Og jeg mener det slet ikke så hårdt eller sort/hvidt, det er mere eller mindre en taktisk tankegang. Selvfølgelig er manden ramt det ville de fleste være 😉
#14(Med 0 svar)
7. maj 2026 kl. 16:51
topli
Det lyder til at du har regnet det hele ud. Du må sidde i en lederstilling et sted!
#5(Med 6 svar)
5. maj 2026 kl. 22:49
Unifite
Jeg tror simpelthen ikke at størstedelen af spillere der er blevet "fyret" før nogle kampe bare tænker:"Jeg skal vise dem skal jeg". For hvad skal det hjælpe? Du sidder med en følelse af at blive smidt af, dumpet, tankerne kører på "hvad skal jeg nu", hvad gjorde jeg galt.

Fuld forståelse for ham.
#6(Med 4 svar)
6. maj 2026 kl. 07:52
Bertelsen
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 18
Jeg er helt enig med dig. Jeg kan simpelthen ikke se en verden hvor folk der bliver fyret/bænket har nogen former for glæde tilbage når de spiller. Der bliver altid snakket om at man intet har at tabe, og det er jo sådan set rigtigt nok, men han bliver jo ikke bare pludselig et vidundertalent der bare kan skyde alle ud på serveren fordi han bliver bænket.
#8(Med 2 svar)
6. maj 2026 kl. 08:13
Kristja
Når presset fra dine skuldre forsvinder fordi du intet har at tabe, og har alt at vinde, så finder mennesker ofte et ekstra gear. Og det er vel heller ikke Falcons han skal "vise" noget til. Det er vel en potentiel ny arbejdsgiver. Men selvfølgelig er han da påvirket af situationen, det ville de fleste nok være 😄
#9(Med 1 svar)
6. maj 2026 kl. 08:33
Bertelsen
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 18
Hvis han pludselig skal ud og vise sig til nye arbejdsgivere, så falder presset vel ikke? Man kan vel argumentere for, at det bliver endnu større hvis vi bruger din logik. Nu skal han ud og bevise at han er god nok. Jeg vil nærmere sige, at presset falder på de 4 andre spillere, fordi de ved at der kommer udskiftning, så de kan være lidt mere lose ift hvad de gør, da deres plads er semi sikret og der kommer helt ny gameplay med Karrigan.

Jeg kan sagtens se din pointe, men vi skal stadig huske at det er mennesker vi har med at gøre, så når Kyxsan nok er blevet lovet at der ingen ændringer kommer, og så han nogle uger efter får at vide, at han bliver bænket så kan jeg da godt forstå han mister motivation og lysten til at spille.

Problemet er jo også, at han ikke ligefrem spiller en position hvor han kan vise sig voldsomt frem. Havde han været en awper, havde han måske gået for nogle mere risky peeks, i princippet samme med de andre roller udover IGL. Men spillet de spiller, sætter jo ikke just ham op på nogen måde, så hvordan skal han pludselig kunne vise sig frem.
#12(Med 0 svar)
6. maj 2026 kl. 14:45
Kristja
Ja sådan kan man da helt klart også vende den om og se på det, det har du ret i! 🙌🏻

Du har nok fat i noget og, at det sikkert kommer helt an på hvem man er som person, hvordan man selv ser sin egen situation vil jeg nærmest tro. Og det er selvfølgelig et menneske med følelser og ikke en robot! Jeg ligger måske for meget af hvordan jeg ville have ageret i hele situationen ud fra det jeg lige læste om hans udtalelser, og der mangler helt sikkert også noget kontekst, som gør det svært at drage en egentlig konklusion 🤷🏻‍♂️

Jeg tror også bare at jeg tænker, at når han har fået støvlen, så kunne han være lidt i don't give a fuck, jeg prioriterer mit eget spil for at vise mig selv frem kinda. Jeg ved ikke om han callede under turneringen eller om Niko tog den på sig? Ville være lidt akavet at han stadig skulle calle efter at være blevet bænket?
#11(Med 0 svar)
6. maj 2026 kl. 10:15
uedzorn
Jeg tror, I blander glæde og motivation sammen; det er to ret forskellige ting.

Folk reagerer typisk på modgang på én af to måder: enten går de lidt i baglås, eller også går de i “nu skal jeg fandme bevise noget”-mode.

Kyxxan slår mig ikke som typen med den der fanden-i-voldsk mentalitet, så det undrer mig egentlig ikke, at han håndterer det, som han gør.

Hvis man derimod kigger på spillere som donk eller Stewie2K, så kunne jeg sagtens forestille mig en helt anden reaktion.

Nogle spiller med en følelse af hele tiden at skulle bevise, at de er gode nok – måske endda med lidt imposter syndrome, der påvirker selvtilliden. Andre er mere overbeviste om, at de er “Guds gave til CS”, og det gør, at de tackler pres og modgang på en helt anden måde.

Det er derfor, man ser så forskellige reaktioner i samme situation.
#10(Med 0 svar)
6. maj 2026 kl. 10:09
uedzorn
Er ret sikker på at de har timet den information så han (hvis han kan), har kunne refokusere sig; ellers smider man hele holdet under bussen. Hvis manden får beskeden 2-x dage inden så har han haft muligheden. Om han har kunne det er en anden sag; det kommer an på hvilken person man er.
#4(Med 0 svar)
5. maj 2026 kl. 21:26
mamas
Han må da være i kontakt med nogle mentalcoaches, der kan fortælle ham, at han stadig er en gamer fra øverste hylde. Tænker ikke han får svært ved at finde et nyt hold
#13(Med 0 svar)
7. maj 2026 kl. 13:36
TubbyGold
Lyder jo lidt svagt men samtidig meget menneskeligt. Elitesport er et hårdt game. Han skal hurtigst muligt flytte fokus fra nederlag/svigt til de positive aspekter. Han er ung og har allerede erfaring fra et tophold. Spillet med nogle af verdens bedste individualister og verdens måske bedste træner. Bænkning er ikke unormalt. Fokus, fokus, fokus!
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.