Alkaren har ikke spillet en kamp for HEROIC siden november 2025.

HEROIC-spiller hjælper russere i turnering

I NODWIN Clutch Series 7 gør CYBERSHOKE brug af Alkaren som stand-in.

Tidligere på ugen blev FenomeN placeret på bænken i CYBERSHOKE, der i kølvandet blev rygtet til at have HEROIC-spilleren Alkaren i kikkerten.

Rygterne har vist at tale delvist sandt, da den kasakhiske AWP'er, der ikke har spillet med HEROIC siden november 2025 grundet visumproblemer, skal agere stand-in for holdet.

Mere præcist skal den 18-årige kasakher hjælpe glowiing og kompagni i online-turneringen NODWIN Clutch Series 7, som for deres vedkommende bliver skudt i gang onsdag eftermiddag.

I opslaget understreger den russiske organisation, at dette er en midlertidig erstatning, og at holdet inden længe vil præsentere deres faste, femte spiller.

CYBERSHOKE stiller op med:

  • bl1x1

  • glowiing

  • alpha

  • Mokuj1n

  • Alkaren (Stand-in)

  • pixel (Coach)
    --

  • notineki (Bænket)

  • FenomeN (Bænket)

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.