
FURIA eliminerer br0
TeSeS er den eneste danske spiller tilbage ved BLAST Open Rotterdam, efter at br0 og resten af NRF søndag eftermiddag tabte med 1-2 til FURIA i lowerbracket-semifinalen.
Det nordamerikanske mandskab kom ellers bedst fra land, da Sonic viste vejen mod en 13-10-sejr på Mirage til trods for at have været bagud med 4-8 ved pausen.
Opgøret tog sig herefter noget af en drejning, da FURIA-tropperne for alvor vågnede op på Nuke. Her gik FalleNs mandskab til pause foran med hele 10-2 på T-siden. I anden halvleg vandt FURIA pistolrunden og derefter de næste to, som sikrede dem mappet.
Elimineringskampen skulle derfor afgøres på det tredje map, Dust2, hvor holdene var meget lige i første halvleg, da FURIA gik til pause foran med bare to runder. Efter sideskiftet satte FURIA sig på mappet og endte med at vinde 13-7.
Sejren betyder, at FURIA er videre til lowerbracet-finalen i gruppe A, hvor Falcons venter. Her går det vindende mandskab videre til kvartfinalen, der afvikles i Rotterdam.




























