
Næsten slut med BO1: Alle majorkampe i tredje stadie bliver BO3
I slutningen af november sidste år begyndte rygterne at svirre om, at Valve ville droppe BO1-kampe ved majoren i Köln. Nu viser det sig, at der næsten var hold i det rygte.
Det er nemlig ikke helt slut med BO1-kampe ved en major, men en BO1-fri major rykker tættere på, efter ESL mandag eftermiddag annoncerede, at det er slut med BO1-kampe i majorens tredje stadie, som inkluderer det tredje og sidste gruppespil samt slutspillet.
Det offentliggjorde ESL i et opslag på X mandag eftermiddag.
Dermed bliver antallet af BO1-kampe ved en major reduceret, da 1-0-, 0-1- og 1-1-kampene, som hidtil er blevet spillet som BO1, fremover spilles som BO3 i tredje stadie.
Nyheden kommer godt og vel et halvt år efter, at Valve annoncerede, at majorfinaler fremover spilles som BO5, gældende fra den seneste major i Budapest.
Helt slut er det dog altså endnu ikke med BO1-kampe ved en major, som rygterne forudsagde i slutningen af november sidste år, men med den seneste udvikling rykker en BO1-fri major måske tættere på.






















