Tauson var en glad mand efter sejren over FlyQuest i Bukarest.

Tauson efter sejr: “Vi har vågnet op”

GamerLegion brød sin taberrække med en 2-0-sejr over FlyQuest - Tauson reflekterer over holdets udvikling i interview til Dust2dk.

Tauson var spydspidsen i GamerLegions sejr over FlyQuest med en 1.40-rating i åbningskampen ved PGL Masters Bukarest 2025. GamerLegion tog sejren 2-0 i AZRs debut som træner for FlyQuest og brød dermed sin taberrække på fem kampe gennem ESL Pro League og CAC.

teddcs fangede den danske spiller efter kampen og stillede ham nogle spørgsmål på vegne af Dust2.dk. Selvfølgelig med det klassiske åbningsspørgsmål om, hvordan han føler efter sejren:

Det føles godt. Vi kunne lukke kampen på 2-0-facon, så det er jo dejligt. Det blev lidt tæt, men jeg er glad for, at vi tog sejren i dag.

GamerLegion har med sejren over FlyQuest fået første sejr i fem kampe. Senest var GamerLegion i Shanghai, hvor de dystede i CS Asia Championship og røg ud på sidstepladsen, efter at PR havde sagt i et interview, at de kunne vinde det hele:

Vi manglede meget selvtillid i Kina og generel tiltro til vores eget spil. Men vi har vist det niveau vi ved, at vi har i dag.

Tauson: “Vi blev straffet for vores mentalitet”

Forventningerne til turneringen er svære at sætte ord på for Tauson, efter de jinxede sig selv sidste gang:

Med de seneste resultater er jeg ikke så sikker på, at vi skal nå slutspillet uanset hvad, selvom det er en slags tier 2-turnering. Så jeg synes, vi skal tage en kamp ad gangen og bare være forberedte på hver kamp.

Så du vil ikke gøre det samme som PR gjorde med CAC?

Hahaha nej. Men i CAC var det også en slags endags-turnering, kan man sige, for os. Og jeg tror også, vi havde en rigtig dårlig dag, den dag vi tabte begge kampe. Så man kan sige, at det måske er lidt uretfærdigt, hvordan turneringen foregår. Men hvis man ikke møder op, så taber man selvfølgelig.

Hvordan vil du sige, at holdets mentalitet har ændret sig i anden sæson i forhold til første halvdel af året?

Vi satte et fast mål i januar, om at vi skulle forsøge at være et stabilt playoff-hold. Det synes jeg, vi viste i starten af året.
Jeg tror, vi nåede tre slutspil ud af seks Tier 1-turneringer.

Og så tror jeg, vi tænkte, at det ville være en leg efter pausen, og at det måske ville være let for os at komme til slutspillet, det var måske den mentalitet, vi havde. Men vi blev bestemt straffet for den mentalitet. Og jeg tror, at vi nu er vågnet op og kan se, at vi faktisk er nødt til at lægge os i selen og arbejde hårdt.

Sticker-debut for Tauson: En personlig milepæl

Sidst, men ikke mindst, spurgte Dust2.dk Tauson ind til, hvordan det føles endelig at få sin autograf ind i spillet. Tauson fik ikke sin egen sticker under majoren i Shanghai, men det får han nu, hvor GamerLegion skal til majoren i Budapest til november:

Ja, jeg er spændt.
Det er en milepæl for mig personligt, så jeg er meget glad for det.

GamerLegion
2 - 0
FlyQuest
Alle maps
GamerLegion K - D +/- ADR KAST Rating 3.0
Danmark Sebastian 'Tauson' Tauson Lindelof 50 - 34 +16 90.6 81.0% 1.40
Oldřich 'PR' Nový 49 - 37 +12 90.6 77.6% 1.23
Sverige Fredrik 'REZ' Sterner 45 - 38 +7 77.6 79.3% 1.05
Milan 'hypex' Polowiec 37 - 32 +5 62.3 79.3% 1.00
Sverige Erik 'ztr' Gustafsson 32 - 40 -8 70.9 79.3% 0.97
FlyQuest K - D +/- ADR KAST Rating 3.0
Australien Joshua 'INS' Potter 37 - 46 -9 76.3 70.7% 1.14
Iulian 'regali' Harjău 35 - 38 -3 66.8 72.4% 1.05
Australien Declan 'Vexite' Portelli 31 - 42 -11 67.3 63.8% 0.99
Australien Justin 'jks' Savage 38 - 44 -6 64.6 69.0% 0.97
New Zealand Corey 'nettik' Browne 38 - 44 -6 66.6 67.2% 0.87
Faktaboks

Stillingen ved første stadie af PGL Masters Bukarest 2025:

1-0

  • HEROIC

  • Verden Liquid

  • Brasilien paiN

  • GamerLegion

0-0

  • Danmark Astralis

  • 3DMAX

  • SAW

  • Aurora

  • fnatic

  • B8

  • BetBoom

  • Brasilien MIBR

0-1

  • NIP

  • Gentle Mates

  • Brasilien Legacy

  • Australien FlyQuest

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.