
blameF sparker SPARTA ud af BLAST Open-kvalifikation
Med en rating på 1.69 sikrede danskerne sig avancement til semifinalen ved den lukkede kvalifikation til BLAST Open London 2025.
Tidligere på dagen skuffede Liquid massivt, da de tabte til det unge VP.Prodigy-mandskab. Senere var det fnatics tur til at møde et mindre kendt russisk hold i kvalifikationsturneringen.
Kampen startede på Mirage, hvor fnatic tydeligt viste favoritrollen frem med en 13-4-sejr. Her fik britiske CYPHER sin debut for holdet.
Herefter skulle de ud på Train, hvor fnatic igen kom stærkt fra start med en 9-3-føring på T-siden. De vandt pistolrunden og den efterfølgende runde. Herfra var det for sent for russerne at lave et comeback, og fnatic sikrede sig en sejr på 13-9.
Dermed er de videre til semifinalen, hvor enten ECSTATIC eller Zero Tenacity venter.
Derudover mødte OG, der stillede til start med arrozdoce som stand-in, ex-NAVI Junior, som senere på dagen blev til FUT, da organisationen FUT Esports annoncerede, at de har erhvervet sig det tidligere NAVI-akademihold.
Det var de samme maps, der blev spillet som i fnatic-kampen. Her vandt FUT begge maps med 13-8 og sendte derfor OG ud af turneringen. FUT er dermed klar til semifinalen, hvor de møder VP.Prodigy, som tidligere på dagen overraskede stort med en sejr over formsvage Liquid.