
Nordamerikanere fritstiller alle undtagen en
Alt var fryd og gammen da den tyske organisation BLUEJAYS, for tre måneder siden, gjorde comeback på CS-scenen. Dengang præstenterede de det daværende BOSS-hold, som deres nye Counter-Strike-hold.
Holdet fik hurtig succes, da de under to uger efter skiftet vandt deres første turnering. Således strøg de i begyndelsen af marts måned til tops ved Fragadelphia Block 2025. Efter det flotte resultat, er det dog kun gået stødt ned ad bakke for holdet.
Konsekvensen af holdets halvsløje og blandede resultater blev taget prompte natten til fredag, hvor organisationen annoncerede på X, at fire spillere er blevet fritstillet. Derudover har de ligeledes vinket farvel til deres nu forhenværende træner, Warden.
De fire spillere, der har fået sparket, er Fruitcupx, SLIGHT, snav og dare. De tre førstnævnte var alle med siden BOSS blev til BLUEJAYS, mens dare kom til undervejs i stedet for Wolffe, i starten af april måned.
Det efterlader blot én enkelt spiller - freshie - tilbage på holdkortet hos BLUEJAYS. Den 23-årige canadier er dermed den eneste af de tidligere BOSS-spillere, der bliver en del af holdets genopybning.