
London kalder: De mest eftertragtede talenter mødes
Først på aftenen spiller de portugisiske spillere fra SAW mod et velspillende OG.
Efterfølgende er det et opgør, hvor de mest eftertragtede talenter mødes i kampen om den sidste billet til London. Her spiller storfavoritterne Spirit mod de unge svensker fra Metizsport.
I den første kamp, er det et velspillende OG, der både sendte Complexity og Heroic ud af turneringen, som nu møder SAW om en billet til London.
I de første to kampe, så har det været en Heavygod, der har løftet OG til et andet niveau. Han var ustoppelig mod Heroic, mens i kampen mod Complexity lavede han et ace, der må betragtes som en af de bedre af slagsen.
For portugiserne, så har de været i god form siden den åbne kvalifikation begyndte tilbage i januar. De er ubesejrede i syv kampe.
Kampen spilles klokken 18:00 søndag aften.
I det andet opgør, er det et møde mellem de store talenter.
Her finder vi den klart bedste spiller under turneringen, med en 1.61 rating indtil videre, donk. Han virker til at være i form til majoren i København, og det ligner ikke, at han på vej til at nedtrappe sine dominerende præstationer.
På den anden side af serveren, er det de unge svensker, der bliver ved med at imponere. De har nyligt forlænget med tre af spillerne på holdet, hvilket viser, hvor stort et tiltro, der er til holdet.
Under BLAST-turneringen, har den ene halvdel af tvillingerne, adamb, været holdets mest værdifulde spiller, mens hele holdet har vist, at de kan spille med blandt de større hold. Søndag aften, står de nok overfor deres sværeste udfordring hidtil, og skal overraske stort, hvis de skal sikre sig den sidste billet til London.
Metizsport spåes ikke mange chancer i kampen mod russerne, der senest vandt IEM Katowice.
Kampen spilles klokken 20:30.










































